fbpx

Qeveria gjermane po përballet me kritika në rritje për zigzagët në politikën e saj ndaj Ukrainës

Qeveria e koalicionit e kancelarit Olaf Scholz kishte ndjekur prej kohësh një politikë të kujdesshme ndaj Moskës, duke ngurruar deri vonë për të bllokuar tubacionin e gazit Rrjedha Veriore 2, pavarësisht thirrjeve të përsëritura të SHBA-së dhe anëtarëve lindorë të NATO-s për të mbajtur një qëndrim më të ashpër ndaj Rusisë, shkruan Anadolu Agency.

Por Berlini filloi të ndryshojë politikën e tij pas nisjes së sulmit ushtarak nga Rusia kundër Ukrainës në shkurt, duke vendosur sanksione të rënda ekonomike kundër Rusisë dhe duke rënë dakord të dërgonte armë të rënda në Ukrainë pas presionit nga SHBA-ja.

Për disa ekspertë, politikat e jashtme të qeverisë me zigzage dhe lëvizjet e saj për të përmbushur kërkesat e SHBA-së mbi Ukrainën rrezikojnë një përshkallëzim të rrezikshëm me Rusinë, i cili ka gjasa të çojë në një destabilitet më të madh në rajon.

Sipas Willy Wimmer, ish-deputet konservator gjerman, SHBA-ja ka miratuar një politikë të re të jashtme nën presidentin Joe Biden, ka filluar të luftojë rivalët politikë si Rusia dhe Kina dhe gjithashtu ka rritur presionin ndaj qeverisë gjermane për të pranuar kërkesat e saj.

Wimmer, i cili shërbeu si sekretar shtetëror parlamentar në Ministrinë gjermane të Mbrojtjes në fillim të viteve 90, tha se SHBA-ja ka ndjekur prej kohësh një politikë “për të penguar bashkëpunimin e mirë në kontinentin euro-aziatik midis Gjermanisë dhe Rusisë” dhe gjithashtu ka përdorur luftën në Ukrainë për këtë qëllim.

“Kam përshtypjen se një nga qëllimet në lidhje me luftën në Ukrainë është të mbajë Gjermaninë larg çdo bashkëpunimi me partnerin e saj më të mirë tregtar dhe ta bëjë të pamundur bashkëpunimin në planin afatgjatë”, tha ai për Anadolu Agency (AA).

Politikani me përvojë kritikoi ashpër partnerin e koalicionit të Scholz-it, Partinë e Gjelbër dhe Annalena Baerbock, kandidaten për kancelare, e cila tani është ministre e Jashtme e Gjermanisë, për politikën e tyre ndaj Rusisë dhe për këmbënguljen e tyre për dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë.

“Kështu që të Gjelbërit si parti duhet të përgjigjen para së gjithash për këtë. Dhe pastaj votuesit duhet të vendosin nëse janë dakord me këtë linjë apo jo. Por në imazhin e publikut të gjerë, ju duhet të supozoni se të Gjelbërit tani janë bërë formacioni gjerman luftarak”, tha ai.

Publicisti dhe autori Wolfgang Bittner, i cili prej vitesh studion intensivisht situatën gjeopolitike në hapësirën post-sovjetike, ka paralajmëruar gjithashtu për pasojat e mundshme të zigzagëve të politikës së jashtme të Gjermanisë dhe përfshirjen e saj në konfliktin ukrainas.

“Fakti që Gjermania furnizon me armë të rënda dhe stërvit ushtarët e Ukrainës këtu në Gjermani, për mendimin tim është hyrje në luftë. Kjo nuk duhet të ndodhë”, tha ai për AA.

Eksperti gjerman tha se lufta mund të ishte parandaluar nëse SHBA-ja do të kishte trajtuar shqetësimet e Moskës për sigurinë, por presidenti Joe Biden donte që kjo luftë të shkatërronte Rusinë.

Ai tha se Scholz ende po përpiqet të ndjekë një politikë të kujdesshme, por ai ka qenë nën presion në rritje nga partnerët e tij të koalicionit, veçanërisht politikanët e Gjelbër, të cilët mbështesin sanksione më të ashpra ekonomike kundër Rusisë dhe dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë.

“Po, ajo që Annalena Baerbock dhe Robert Habeck, veçanërisht këta dy politikanë të Gjelbër, po bëjnë është vetëvrasje ekonomike”, tha ai.

Bittner paralajmëroi se disa kërkesa të Partisë së Gjelbër mund ta tërheqin vendin në një konflikt ushtarak.

“Fakti që qeveria gjermane e lejon veten të lidhet pa asnjë kontradiktë për këtë politikë agresioni të SHBA-së, e konsideroj si një katastrofë unike”, shtoi ai.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button