fbpx

VMRO-ja bullgare organizoi protestë kundër heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

Partia bullgare VMRO e ish ministrit të Mbrojtjes, Krasimir Karakaçanov sot mbajti protestë në Kresna, kundër heqjes eventuale të vetos bullgare për fillim të negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE, shkrun televizioni bullgar Nova, transmeton Portalb.mk.

Protesta filloi në orën 12 sipas orës lokale nën slloganin “Mos e tradhtoni Maqedoninë”, me çka u bllokua trafiku në fushën e Kresnës.

“Nga 4 maji mbajmë aksione të ndryshme që të tregojmë se Qeveria nuk është kompetente për raportet tona me Maqedoninë e Veriut. E vërteta historike është në anën tonë”, deklaroi për TV Nova, Vladimir Mitov, njëri nga protestuesit.

Protestuesit thërrisnin parulla “Edhe më herët edhe tani, Maqedonia është bullgare”.

Kujtojmë se, Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria tensionuan raportet për shkak të kontesteve historike. Sofja zyrtare kërkon që Shkupi t’i pranojë kërkesat bullgare se gjuha maqedonase është normë e asaj bullgare dhe se kombi maqedonas është krijuar nga Josip Broz Tito.

Ky kontest ka bllokuar procesin eurointegrues të vendit, me çka Bullgaria gjatë vitit 2021 i vendosi dy herë veto Maqedonisë së Veriut, njëherë në qershor, kurse më pas, më 14 dhjetor të vitit 2021, edhe një herë e bllokoi fillimin e negociatave RMV-BE.

Edhe në vitin 2020, njëjtë vendi fqinj, i vendosi dy here veto Maqedonisë së Veriut, një herë në këshillin e ministrave të Jashtëm të BE-së si dhe në Këshillin për Punë të Përgjithshme të BE-së, duke penguar në këtë mënyrë miratimin e kornizës negociuese për fillimin e negociatave të vendit me BE-në. Për zgjidhjen e kontesteve të historisë, komisioni maqedonaso – bullgar ka mbajtur takime, po nuk kanë arritur të gjejnë zgjidhje. Palët kanë mosmarrëveshje më së shumti rreth identitetit të figurave historike të Mbretit Samoil dhe Goce Delçevit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button