fbpx

Sportisti Ivan Kuliak u dënua pasi mbante simbolin që mbështet agresionin rus në Ukrainë

Sportisti rus Ivan Kuliak është dënuar me një vit pezullim për mbajtjen e një simboli rus të luftës në një garë në Katar, shkruan BBC Sport, transmeton Portlab.mk.

Kuliak e fitoi medaljen e bronztë në finale të Kupës Botërore në Doha. Në këtë ngjarje ai u shfaq me një shkronjë ‘Z’ të ngjitur në gjoks ndërsa qëndronte pranë ukrainasit Illia Kovtun, i cili fitoi medaljen e artë.

Kuliak tani duhet të kthejë medaljen e tij, por ka të drejtë të ankohet brenda 21 ditëve.

Shkronja Z u bë simbolikë e luftës mes Ukrainës dhe Rusisë.

Këtë shkronjë e gjen në tanket dhe automjetet ushtarake, si dhe shumë politikanë pro luftës së Rusisë e mbajtën si simbol.

Çfarë do të thotë “Z” dhe pse u bë simbol i luftës për Rusinë?

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button