fbpx

Me vota nga publiku dhe juria profesionale në natën e dytë të gjysmëfinales u kualifikuan dhjetë këngë në finale (VIDEO)

Mbrëmë u mbajt nata e dytë e gjysmëfinales të Eurovizionit. Në këtë mbrëmje garuan tetëmbëdhjetë shtete dhe dhjetë nga ata u kualifikuan me vota nga publiku dhe juria profesionale për finalen e madhe, shkruan Portalb.mk.

Këngët u prezantuan në skenën e “Pala Olimpico” në Torino të Italisë, me nikoqirët Mika, Laura Pausini dhe Alessandro Cattelano.

Maqedonia e Veriut me këngën Circle-Andrea nuk arriti që të kualifikohet për finalen e madhe.

Dhjetë shtetet që kaluan në finalen e së shtunës që do të mbahet në fillim në ora 21:00 janë:

  1. Australia: Not the Same-Sheldon Riley
  2. Azerbajxhani: Fade To Black – Nadir Rustamli
  3. Belgjika: Miss You – Jérémie Makiese
  4. Republika Çeke: Lights Off – We Are Domi
  5. Estonia: Hope – Stefan
  6. Finlanda: Jezebela – The Rasmus
  7. Polonia: River – Ochman
  8. Rumania: Llámame – WRS
  9. Serbia: In Corpore Sano – Konstrakta
  10. Suedia: Hold me closer – Cornelia Jakobs

Përveç këtyre, paraprakisht janë kualifikuar për finalen e madhe këto pesë shtete: Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar.

Ndërsa të martën arritën që të shkojnë në finale: Armenia, Greqia, Islanda, Lituania, Moldavia, Holanda, Norvegjia, Portugalia, Zvicra dhe Ukraina.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button