fbpx

Kremlini: Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO përbën kërcënim për Rusinë

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka deklaruar se anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të përbënte një kërcënim për sigurinë e Rusisë, pasi dy vendet, të trazuara nga lufta në Ukrainë, sinjalizuan lëvizjet e tyre ende më të qarta për të kërkuar anëtarësim, transmeton Anadolu Agency (AA).

Peskov gazetarëve në Moskë u tha se përveç krijimit të kërcënimeve për Rusinë, zgjerimi i NATO-s drejt lindjes “nuk do të kontribuojë në sigurinë në Euroazi”.

I pyetur se çfarë mund të bëjë Rusia si përgjigje, Peskov tha se kjo do të varet nga shkalla e avancimit të infrastrukturës ushtarake të aleancës në kufijtë e Rusisë. Finlanda dhe Rusia ndajnë një vijë kufitare prej 1.300 kilometrash.

“Ne do të analizojmë situatën me pranimin (e mundshëm) të Finlandës në NATO dhe do të zhvillojmë masat për të garantuar sigurinë”, tha Peskov.

Në një njoftim të lëshuar sot, liderët finlandezë thanë se planifikojnë të aplikojnë për anëtarësim në NATO sa më parë. Lëvizje të ngjashme priten gjerësisht nga Suedia.

Rusia prej kohësh ka paralajmëruar kundër anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO. Po ashtu publiku dhe liderët në të dy vendet ishin kryesisht kundër deri më 24 shkurt kur Rusia filloi luftën e saj kundër Ukrainës, pas çka rrjedha u kthye.

Në nisjen e luftës së saj kundër Ukrainës, Moska paralajmëroi vazhdimisht për “kërcënimin” e anëtarësimit të saj në NATO, megjithëse procesi i anëtarësimit të saj sapo kishte filluar.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button