fbpx

Krerët e vendit me rastin e 9 majit: Si asnjëherë më parë na duhen vlerat bazë evropiane

Krerët e vendit kanë dërguar mesazhe me rastin e Ditës së Fitores mbi Fashizmin dhe Ditës së Evropës. Presidenti Stevo Pendarovski nënvizoi se sot shohim se fitorja e lirisë, të drejtave të njeriut, demokracisë dhe barazisë është në rrezik në një kohë kur besuam se u fitua plotësisht. Sot, në mes të gjakderdhjeve të reja, shtoi ai, duhet të kujtojmë më shumë se kurrë mësimet e së shkuarës dhe 9 maji është një nga ato data – themeli i vlerave të vërteta qytetëruese, transmeton Portalb.mk.

“Dita e fitores mbi fashizmin është një nderim për miliona jetët e humbura në luftën kundër okupatorit, një ditë kur me krenari kujtojmë se kemi qenë, jemi dhe do të mbetemi në anën e duhur të historisë.
Dita e Evropës, e cila feston idenë e paqes dhe unitetit të qëndrueshëm në kontinent, është një tjetër kujtesë e vlerës vendimtare të rrugës drejt diversitetit evropian. Vetëm me dinjitet, me respekt për të drejtën e vetëvendosjes mund të flasim për një Evropë të bashkuar. “Fitorja mbi fashizmin është gjithashtu një fitore për Evropën”, thuhet në mesazhin e Pendarovskit.

Ndërkohë, kryeministri Dimitar Kovaçevski, në ceremoninë me rastin e 9 majit – Dita e Fitores mbi Fashizmin dhe Dita e Evropës, deklaroi se Maqedonia e Veriut ka arsye të mëdha për të festuar dhe për të qenë pjesë e festimeve nëpër Evropë, për të festuar fitoren mbi fashizmin dhe idenë e madhe të Evropës.

Ai theksoi se qytetarët tanë të asaj kohe, pjesëtarë të të gjitha bashkësive etnike dhanë jetën e tyre, sepse zgjodhën të qëndrojnë në krah të forcave aleate antifashiste, të cilat vendosën të bashkohen dhe të qëndrojnë në rrugën e pushtuesit fashist.

“Nga aspekti i sotëm është i një rëndësie të madhe historike që krijimi i shtetit maqedonas u arrit me pjesëmarrjen e njësive partizane të aleancës antifashiste. Ajo pjesëmarrje ishte dhe mbetet ana e duhur e historisë, zgjedhja e vetme dhe e vërtetë”, tha Kovaçevski.

Edhe sot, shtoi ai, ne qytetarët e Maqedonisë së Veriut kemi zgjedhur Evropën dhe Unionin sepse janë të ndërtuara mbi vlerat në të cilat ne besojmë dhe i praktikojmë.

“Prandaj, kur themi se BE-ja është zgjedhje e qytetarëve tanë, themi se është edhe zgjedhje për një Evropë ekonomikisht më të fortë, një Evropë më të drejtë dhe më të sigurt që na përket të gjithëve. Prandaj jemi krenarë dhe në këto zgjedhje kemi zgjedhur të ardhmen e BE-së dhe të ardhmen që i përket çdo qytetari evropian. Maqedonia e Veriut do të jetë gjithmonë Evropë. Është zgjedhja jonë për një të ardhme më të sigurt për të rinjtë tanë dhe për gjeneratat e ardhshme. Të bashkuar në këtë zgjedhje rreth vlerave evropiane, ne mund të përballemi me sfidat e kohës sonë”, tha kryeministri Kovaçevski.

This slideshow requires JavaScript.

Nga ana tjetër zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Bojan Mariçiq, në një video fjalim me rastin e kësaj dite, tha se kjo datë historike na paralajmëron se e keqja e bëri fashizmi nuk duhet të përsëritet kurrë për të mirën e gjeneratave të ardhshme, duke shtuar se kjo ditë është simbol i heroizmit dhe unitetit të njerëzve që mbrojtën vendet e tyre dhe mbarë botën nga, siç theksoi, e keqja më e madhe e shekullit të kaluar – fashizmi.

“Në të njëjtën kohë, kjo datë na detyron të vazhdojmë të ushqejmë parimet e vërteta të ndërtimit të paqes, unitetit, stabilitetit dhe lirisë”, tha Mariçiq.

Në urimin me mesazh për paqe, unitet, bashkim dhe solidaritet, zëvendëskryeministri kujtoi se sot festohet fitorja e demokracisë, vlerave evropiane, tolerancës dhe dialogut, në përmbushjen e vizionit të Robert Schuman dhe Jean Monnet. Ai shtoi se kjo ditë është një mundësi për të bërë homazhe dhe për të shprehur mirënjohjen për atë që ka bërë Bashkimi Evropian në interes të paqes, stabilitetit dhe zhvillimit të kontinentit.

“9 maji i këtij viti shënohet nga Evropa dhe bota në kushte të krizës së sigurisë, ekonomike dhe energjetike dhe prandaj, si kurrë më parë, na duhen themelet e vlerave evropiane: solidariteti, uniteti dhe bashkëpunimi”, tha zëvendëskryeministri Mariçiq.

Sfidat aktuale, sipas Mariçiqit, tregojnë pa mëdyshje se zgjerimi, si politika më e suksesshme e Bashkimit Evropian, është ende mënyra e vetme për të forcuar dhe mbrojtur sigurinë, paqen dhe përparimin e Evropës dhe se një politikë koherente e dyerve të hapura do të kthehet lart në agjendë. Bashkimi Evropian do të vazhdojë të japë rezultate në periudhën në vijim.

“Qëllimi ynë dhe garancia e vetme për një të ardhme me prosperitet për brezat e sotëm dhe të ardhshëm është Bashkimi Evropian. Kjo është arsyeja pse mbetemi të përkushtuar përgjithmonë që vendi ynë të bëhet një anëtar i plotë, i besueshëm dhe i përgjegjshëm i familjes evropiane”, tha Mariçiq.

Përndryshe, zëvendëskryeministri Mariçiq sot dhe nesër do të zhvillojë një vizitë pune në Paris, ku do të takohet me Clement Bonn, Sekretarin e Shtetit të Francës për Çështjet Evropiane, Isabel Dumont, Presidentin Emmanuel Macron, Këshilltarin Politik për Ballkanin dhe Kryetarin e Komitetit mbi Çështjet Ndërkombëtare, Çështjet dhe Mbrojtja, Christian Cambon.

Mariçiq gjatë vizitës do të mbajë fjalim edhe në konferencën “Dialogje Ballkanike”, ku marrin pjesë zyrtarë të lartë nga Ballkani Perëndimor dhe Evropa.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button