fbpx

Doan Osmani e mori vendin e tretë në “Kosova Karate Senior Open 2022”

Qyteti i Ferizajt të shtunën ishte mikpritës i turneut tradicional të karatesë, “Kosova Karate Senior Open 2022”. Mes 16 garuesve nga Kosova, në këtë event u përfaqësua edhe Klubi i Karatesë “Fati” nga Tetova me anë të karateistit, Doan Osmani, shkruan Portalb.mk.

Në konkurrencë interesante në kategorinë absolute, Doani performoi në nivel të kënaqshëm dhe pavarësisht pakënaqësisë së tij nga disa vendime të arbitrave, ai në fund siguroi podiumin pasi u ndal në vendin e tretë, që gjithsesi paraqet sukses për të. Doan Osmani zhvilloi katër lufta, u mund vetëm në gjysmëfinale dhe në mënyrën më të mirë shfrytëzoi këtë turne për t’u përgatitur për sfidat e radhës që e presin në vijim të vitit.

“Edhe pse gjithmonë synoj të jem sa më lartë, duhet të jem i kënaqur me këtë rezultat. Në punën time synoj të jem sa më i përpiktë, të jap maksimumin dhe të fitoj me meritë duke ushtruar e performuar në gara, me respekt maksimal për çdo garues që më del përpara. Prandaj nuk dua të tingëllojë si arsyetim apo mos respekt ndaj dikujt, por realisht mendoj se në momente arbritrat nuk ishin edhe aq të saktë në ndarjen e drejtësisë. Gjithsesi unë e vlerësoj të suksesshme këtë garë dhe jam i kënaqur me paraqitjen, që gjithmonë mundet edhe më mirë. Me këtë rast dua të shpreh një falënderim publik për mikun tim Sait Lleshi, i cili më ka përkrahë tej mase në këtë garë.” është shprehur Doan Osmani pas përfundimit të turneut “Kosova Karate Senior Open 2022”.

Doani deri më tani ka arritur të jetë Kampion Shteti për mbi 10 vjet, Kampion Ballkani për tre vjet, Kampion Evrope në vitin 2019 si dhe vendin e dytë dhe të tretë në Kupën Botërore gjatë viteve 2015 dhe 2018. Ai thotë se kulmin akoma nuk e ka arritur dhe ai pretendon më shumë se kaq.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button