fbpx

Sesame Workshop ka një personazh të ri që përdor një karrige me rrota (VIDEO)

Ameera, personazhi i fundit i Muppet nga ekipi i Sesame Workshop, së shpejti do të debutojë në sezonin e ri të “Ahlan Simsim”, versioni i “Sesame Street” që transmetohet në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, shkruan CNN, transmeton Portalb.mk.

Ameera përdor një karrocë me rrota ose paterica për shkak të një dëmtimi të shtyllës kurrizore. Ky detaj i vogël ka për qëllim të pranojë rreth 12 milionë njerëz me aftësi të kufizuara në mbarë botën.

“Ne me të vërtetë donim të sillnim një personazh të ri që përdor një karrige me rrota ose pajisje të tjera lëvizëse, sepse shumë nga fëmijët në popullatat që ne arrijmë përdorin kujdesin e lëvizshmërisë. Ne donim që ata të ndjeheshin të parë në kamera.”  tha Scott Cameron, kreu i prodhimit ndërkombëtar të Sesame Workshop.

Ekipi gjithashtu shpreson që fëmijët do ta shohin veten pjesë të tyre në personalitetin e Ameera-s.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button