Portugalia e fitoi Maqedoninë e Veriut dhe e la pa Mundialin në Katar

Kampionati botëror në Katar do të kalojë pa Maqedoninë e Veriut. Në finalen e play-offit në Porto, reprezentacioni i Maqedonisë së Veriut humbi nga Portugalia me rezultat 2:0 pasi nuk kishte forca për edhe një senzacion, si kundër kampionit evropian Italisë të enjten. Shënues i dy golave ishte Bruno Fernandesh, njofton Portalb.

Portugalia dominoi në terren dhe e kontrolloi lojën, por sërish nuk pati mbrojtje të golit nga ana e Dimitrievskit. Vendasit i shënuan golat nga kundërsulmi, i pari në minutën e 32-të pas një gabimi të ekipit të reprezentacionit të Maqedonisë së Veriut në mesin e fushës.

Epërsinë e dyfishuan në minutën e 65-të pas një asistimi të shkëlqyer të Diogo Zhota do Bruno Fernandesh. Në vazhdimin e ndeshjes, Maqedoniae Veriut nuk luajti me rrezik të mjaftueshëm për të tentuar të ndryshojë rezultatin dhe humbi shansin historik për të luajtur për herë të parë në një Botëror.