fbpx

Sot dy vite më parë RMV-ja hyri në NATO, kjo ishte rruga në të cilën kaloi vendi

Maqedonia e Veriut hyri në NATO në kushtet e pandemisë së Covid-19 dhe dy vite më vonë shënon përvjetorin në kushte të paqëndrueshme gjeopolitike dhe krizës ushtarake të shkaktuar nga agresioni rus në Ukrainë, transmeton 360 Shkallë.

Më 27 mars 2020, u.d. Ambasadorja e Maqedonisë së Veriut në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Villma Petkovska, ia dorëzoi ndihmës sekretarit shtetëror të SHBA-së për çështje evropiane dhe euroaziatike, Philip Riker, dokumentin origjinal për ratifikimin e Protokollit për anëtarësim të vendit në NATO.

Sot, më 27 mars 2022, vendi shënon dy vjet anëtarësim në aleancën më të madhe ushtarako-politike në botë, NATO.

Nëse zyrtarizimi i anëtarësimit ishte i pazakontë, në kushtet e pandemisë globale dhe kërcënimit për ekonominë botërore, dhe në një atmosferë të ngjashme kaloi kremtimi i përvjetorit të parë, ne mirëpresim dy vjetët e anëtarësimit në kushtet e agresionit ushtarak në tokën evropiane – nga agresioni rus i pushtimit të Ukrainës i cili filloi më 24 shkurt.

Ceremonia e ngritjes së flamurit të NATO-s para godinës së qeverisë së Maqedonisë së Veriut më 12 shkurt 2019. Emri i vjetër i institucionit u hoq nga fasada një ditë më parë. Foto nga qeveria e Maqedonisë së Veriut, për përdorim publik.
Ceremonia e ngritjes së flamurit të NATO-s para godinës së Qeverisë së Maqedonisë së Veriut më 12 shkurt 2019

“Procesi i integrimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Aleancën NATO ishte i gjatë dhe i mundimshëm, por tani, në një kohë krize ushtarake të këtyre përmasave, ne shohim se sa e rëndësishme është të jesh një vend, siguria e të cilit garantohet nga aleanca e mbrojtjes më e madhe në botë. Maqedonia e Veriut është pjesë e misioneve të Aleancës, si dhe e stërvitjeve që ajo zhvillon rregullisht”, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski dy ditë më parë në Bruksel, ku ishte në Samitin e jashtëzakonshëm të NATO-s.

Në prag të dyvjetorit mbrëmë, ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme (MPJ) u ndriçua me nëngjyrat e NATO-s. Rëndësinë e anëtarësimit e theksoi edhe ministri i Jashtëm Bujar Osmani.

“Të jesh pjesë e familjes transatlantike, veçanërisht në këto kohëra gjeopolitikisht jo stabile, është një arritje e rëndësishme dhe një garanci e fortë e sigurisë dhe prosperitetit tonë. Maqedonia e Veriut është në tryezën e përbashkët me demokracitë më të zhvilluara në botë dhe është një veprues aktiv në politikat globale të sigurisë. Ne jemi të bashkuar me partnerët tanë të NATO-s dhe të vendosur për t’iu përgjigjur së bashku sfidave aktuale të sigurisë të paraqitura nga invazioni rus në Ukrainë dhe për të kontribuar në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në botë”, tha Osmani.

MPJ me ngjyrat e NATO-s
MPJ me ngjyrat e NATO-s

Nga Rezoluta e Aderimit në 1993 deri në ngritjen e flamurit në vitin 2020

Bashkëpunimi i vendit tonë me NATO-n filloi në dhjetor të vitit 1993, kur Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së atëhershme miratoi Rezolutën për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë në NATO

Në nëntor të vitit 1995 RMV-ja u bë anëtare e Partneritetit për Paqe, ndërsa në qershor të vitit të ardhshëm u hap Zyra ndërlidhëse e RMV-së me NATO-n.

Vitin e ardhshëm, 1997, vendi u pranua në procesin PARP dhe menjëherë pas kësaj, Misioni i Republikës së Maqedonisë në NATO u hap në Bruksel.

Në Samitin e Uashingtonit në prill 1999, RMV-ja u bë zyrtarisht vend kandidat, ku qëndroi me atë status për njëzet vjet.

Vendi ishte më afër NATO-s në vitin 2008, në samitin e Bukureshtit, por Aleanca atëherë arriti në përfundimin se vendi ishte teknikisht gati për të hyrë, por hyrja u bllokua nga vetoja greke për mosmarrëveshjen e pazgjidhur të emrit. Pas gati tre dekadash, mosmarrëveshja u zgjidh me Marrëveshjen e Prespës të nënshkruar më 17 qershor 2018, ku u hap dera për në NATO.

Nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Prespës. Dimitrov – Zaev – Cipras – Koxias

Më pak se një muaj më vonë, në Samitin e Brukselit të mbajtur më 11-12 korrik 2018, Aleanca bëri zyrtarisht ftesë për fillimin e negociatave të anëtarësimit.

Në tetor të po këtij viti, bisedimet e anëtarësimit u mbyllën zyrtarisht në një takim në Bruksel dhe më 6 shkurt 2019, përfaqësuesit e përhershëm të 29 vendeve anëtare të Aleancës në selinë e NATO-s nënshkruan protokollin e anëtarësimit për anëtarësimin e Republikës së Maqedonia e Veriut.

Me nënshkrimin e Protokollit të Anëtarësimit filloi faza tjetër, e cila u pasua me ratifikimin e tij në parlamentet kombëtare dhe institucionet e shteteve anëtare të Aleancës dhe u ratifikua në Kuvendin e RMV-së.

Formalizimit të anëtarësimit të plotë që u bë në këtë ditë dy vjet më parë, ku u bë nënshkrimi i Instrumentit për anëtarësim të Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO nga presidenti Stevo Pendarovski më 20 mars 2020.

Në kushtet e pandemike dhe një ceremonie nën protokollet e Covid-19, më 30 mars 2020 u ngrit flamuri shtetëror përpara selisë së NATO-s në Bruksel, por edhe në Komandën Aleate Operacionet në Shape-Mons dhe Forcat e Komandës Aleate të Transformimit në Norfolk, Virxhinia.

Më shumë lajme për lidhjen midis Maqedonisë së Veriut dhe NATO-s mund të gjeni KËTU.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button