fbpx

Serbia do të ketë regjim preferencial në pagesën e gazit rus me rubla

Moska do të përpiqet të zgjidhë situatën e Serbisë që paguan gazin rus në rubla, deklaroi më 24 mars zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. Ndërkohë, një deklaratë e kryetarit të parlamentit serb ka shkaktuar reagime të forta nga ambasada e Ukrainës në Beograd, shkruan Euractiv, transmeton Portalb.mk.

Në përgjigje të sanksioneve perëndimore për shkak të luftës në Ukrainë, presidenti rus Vladimir Putin tha se Rusia do të fillojë t’u shesë gaz vendeve “jomiqësore” në rubla. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq deklaroi më herët se pagesa e gazit rus në rubla do të përbënte problem.

Peskov u tha gazetarëve: “Ai ka të drejtë – kjo mund të jetë vërtet një situatë problematike”.

Duke përmendur Bullgarinë si shembull, ai tha se Sofja kishte vepruar “në mënyrë armiqësore” ndaj Rusisë, duke shtuar se ata do të duhet të paguajnë për gazin rus në rubla, “duan apo nuk duan ata”.

“Megjithatë, kjo nuk aplikohet për Serbinë. Ky është një problem që duhet zgjidhur dhe shqetësimet e Serbisë do të jenë prioritet për ne”, tha Peskov.

BE me shpresë se Serbia e ka dënuar agresionin e Rusisë në Ukrainë nën presionin e Perëndimit, por nuk ka arritur të vazhdojë retorikën në vend. Përveç kësaj, ata kanë dështuar të harmonizohen me politikën e jashtme të BE-së duke vendosur sanksione. Për shembull, ndërsa Evropa mbylli hapësirën e saj ajrore për avionët rusë, Serbia rriti numrin e fluturimeve midis dy vendeve deri vetëm javën e kaluar, kur ato i reduktuan pas kritikave.

Reuters raportoi se pas vendimit të Putinit, sektori energjetik i Evropës tashmë po përjeton shqetësime për furnizimin. Çmimi standard për dërgesën gjermane vitin e ardhshëm është rritur 8% që nga komentet e Putinit, pasi tashmë është katërfishuar gjatë 12 muajve të fundit.

Prandaj, konsumatorët evropianë përballen me një dilemë: të mos paguajnë në rubla dhe të rrezikojnë mos marrin gaz ose të respektohet dhe rrezikojnë çmime më të larta pasi kontratat rinegociohen dhe marrëveshjet më të favorshme afatgjata anulohen.

Ndërkohë, lideri i Partisë Socialiste dhe kryetari i parlamentit serb, Ivica Daçiq, për Happy TV tha se nuk kishte dilemë nëse Serbia ishte në anën e Rusisë dhe citoi një sondazh që pretendonte se 6% e qytetarëve ishin në anën e Ukrainës dhe 40% në anën e Rusisë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button