fbpx

Kryetari i Mariupolit: Luftimet po pengojnë evakuimin e civilëve

Kryetari i Mariupolit tha se luftimet në rrugët në qendër të qytetit po pengojnë përpjekjet për të shpëtuar qindra persona që gjenden të bllokuar në bodrumin e teatrit, që u bombardua nga Rusia të mërkurën. Kryetari i Mariupolit, Vadym Boychenko, tha se ekipet e shpëtimit po arrijnë të largojnë rrënojat dhe të largojnë qytetarët, vetëm kur po ndërpriten luftimet, shkruan REL.

“Ka tanke… dhe granatime me artileri, dhe po luftohet me të gjitha llojet e armëve në këtë zonë”, tha ai.

“Forcat tona po bëjnë gjithçka që është e mundur për të mbajtur pozicionin e tyre në qytet, por fatkeqësisht forcat e armikut janë në numër më të madh”, shtoi ai.

Ai tha se nuk mund të japë një numër se sa persona kanë arritur që të largojnë nga zona gjatë 24 orëve të fundit.

Të premten, autoritetet thanë se 130 persona kanë arritur të largohen nga teatri që u bombardua, e që përdorej si strehim nga civilët. Në momentin e bombardimit, sipas autoriteteve ukrainase, mbi 1,000 persona kanë qenë në ndërtesë, por bodrumi i teatrit nuk është prekur nga sulmi.

Rusia mohon se ka bombarduar këtë ndërtesë.

Boychenko po ashtu tha se 40,000 persona kanë arritur të largohen nga qyteti në pesë ditët e fundit, ndërkaq 20,000 të tjerë po presin që të evakuohen.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button