fbpx

Trajkovski shkëlqeu në Danimarkë, rekord i ri në kërcim së gjati

Atleti maqedonas Andreas Trajkovski vendosi një rekord të ri kombëtar në kërcimin për së gjati në palestër, me rezultat prej 7 metra e 65 centimetra, që është 32 centimetra më i lartë se rekordi i mëparshëm në kampionatin e hapur në Skive të Danimarkës, i cili u zhvillua fundjavën e kaluar, shkruan Meta, transmeton Portalb.mk.

Përveç kërcimit së gjati, Andreas mori pjesë në garën e 60 metrave ku shënoi kohën më të mirë të sezonit, me rezultat 6,90 sekonda, këtë herë është vetëm një e qindta më e ulët se rekordi i tij personal prej 6,89 sekondash, ose vetëm 4 qindra sekonda nga rekordi i Maqedonisë, që është 6,86 sekonda.

Trajkovski vendosi një rekord botëror jozyrtar në këtë garë në reagimin më të shpejtë. Sipas rregullave të Federatës Botërore të Atletikës (WA), koha e reagimit – e matur me sensorë në pistoletën e nisjes dhe në blloqet e nisjes, nëse është më pak se 0.100ms tregon se vrapuesi e ka nisur garën e tij para kohe dhe kështu do të jetë skualifikuar. Andreas pati një reagim prej 0.100ms në të dyja garat prej 60 metrash (kualifikim dhe final).

Rekordin jozyrtar botëror për reagimin më të shpejtë në start e mbajti atleti Bruno Surin nga Kanadaja në gjysmëfinalen e 100 metrave në Kampionatin Botëror 1999 në Sevilje, ku reagimi i tij ishte 0.101 ms.

Andreas, i cili një muaj më parë ka marrë leje nga Federata Botërore e Atletikës për të performuar nën ngjyrat dhe flamurin e Maqedonisë dhe më parë ka luajtur për Danimarkën, më 5 mars (e shtunë) do të ketë paraqitjen e tij të parë për ekipin maqedonas të atletikës në Balkanijada, e cila do të mbahet në Stamboll të Turqisë.

“Jam shumë i kënaqur me thyerjen e rekordit kombëtar në kërcim së gjati, aktualisht jam në formë të shkëlqyer dhe në periudhën e ardhshme do të mundohem të shfrytëzoj formën e mirë për të thyer rekordet e mia këtë sezon. Mezi pres pjesëmarrjen time të parë nën flamurin e Maqedonisë në Lojërat e ardhshme Ballkanike në Stamboll dhe shpresoj se do të arrij një rezultat të mirë”, tha Andreas Trajkovski.

Në Balkanijada në sallë, Trajkovski do të garojë në kërcim së gjati dhe në garën 60 metra. Përveç Andreas në Stamboll, ngjyrat e Maqedonisë do t’i mbrojnë edhe Dario Ivanovski (AK Delta) në garën 3000 metra dhe Jovan Stojoski (AK Ohër) në garën 400 metra.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button