fbpx

VMRO-DPMNE e tregoi arsyen pse nuk po e voton ligjin për mësimdhënësit ku planifikohet edhe rritja e rrogës

Partia opozitare VMRO-DPMNE sot ka zhvilluar takim me Sindikatën Progresive për Arsim, ku ka theksuar nevojën për sjelljen e një propozim-ligji të ri nga Qeveria, duke vlerësuar që propozimi aktual nuk është adekuat, transmeton Portalb.mk.

Takimi u realizua në lidhje me debatin në Kuvend për Propozim-ligjin për mësimdhënës dhe bashkëpunëtor profesional.

“Si deputet theksuam që pajtohemi me nevojën për sjelljen e Ligjit për mësimdhënës dhe bashkëpunëtor profesional dhe pajtohemi se është e nevojshme rritja e rrogës në arsim në përputhje me rritjen e rrogës minimale”, deklarojnë nga VMRO-DPMNE.

Ata theksojnë se ky propozim diskriminon disa mësimdhënës, në krahasim me mësimdhënësit nga koncepti i ri për arsimin fillor, rreziku për t’u shpall tepricë teknologjike mësimdhënësi përmes procesit të ri për marrjen e vendimit. Për këtë, VMRO-DPMNE kërkoi që ministri të largon këtë propozim dhe të sjellë propozim të ri të ligjit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button