fbpx

Media shtetërore kineze: Pekinit “i vjen keq” për konfliktin Rusi-Ukrainë

Ministri i Jashtëm kinez ka biseduar të martën me homologun e tij ukrainas dhe ka bërë thirrje për zgjidhjen e krizës përmes negociatave, raportoi media shtetërore kineze, transmeton REL.

Ky njoftim vjen teksa Pekin është vendosur në një pozicion të vështirë diplomatik, pasi aleatja e tij e ngushtë, Moska nisi pushtimin e Ukrainës.

Ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi, i ka thënë homologut të tij ukrainas, Dmytro Kuleba se Pekinit “i vjen shumë keq për shpërthimin e konfliktit midis Ukrainës dhe Rusisë dhe po i kushton shumë vëmendje dëmit që po përjetojnë civilët”, raportoi transmetuesi shtetëror CCTV.

Sipas medias shtetërore kineze, Wang u bëri thirrje të dy shteteve që të “gjejnë mënyrë që ta zgjidhin këtë çështje përmes negociatave”.

  • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e pestë e konfliktit, lexo: KËTU
  • Dita e gjashtë e konfliktit, lexo: KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button