fbpx

Tajvani i siguron Ukrainës 27 tonë furnizime mjekësore

Tajvani ka dërguar sot 27 tonë furnizime mjekësore në Ukrainë në mes të luftës me Rusinë, raporton Anadolu Agency (AA).

“Tajvani është krenar që mbështet popullin e Ukrainës në kohën e tyre të nevojës me një donacion humanitar të furnizimeve mjekësore”, tha Tsai Ing-wen, presidente e vendit ishullor të vetëqeverisur.

“Vendi dhe populli ynë qëndrojnë me Ukrainën”, shkroi ajo në Twitter.

Tajvani ka dënuar luftën ruse kundër Ukrainës dhe u bashkua me aleatët perëndimorë për të vendosur sanksione ndaj Moskës, për ta penguar atë nga operacioni i saj ushtarak në vendin e Evropës Lindore.

Lufta Rusi-Ukrainë hyri në ditën e saj të gjashtë të martën, me raportet e fundit që tregojnë se trupat ruse po shkonin drejt kryeqytetit Kiev.

Lufta është pritur me zemërim nga komuniteti ndërkombëtar, me BE-në, Britaninë, SHBA-në dhe Japoninë që zbatojnë një sërë sanksionesh ekonomike ndaj Rusisë.

  • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e pestë e konfliktit, lexo KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button