fbpx

Bjellorusia i bashkohet luftës së Rusisë kundër Ukrainës

Bjellorusia iu bashkua pushtimit rus të Ukrainës të martën, me trupat e vendit që hynë në rajonin e Çernihiv në veri të Ukrainës, konfirmuan autoritetet ukrainase, transmeton Politico.

Në një postim në Twitter të postuar të martën në mëngjes, parlamenti ukrainas, Verkhovna Rada, konfirmoi raportet e mëparshme se trupat bjelloruse ndodheshin në tokën ukrainase.

“Trupat bjelloruse kanë hyrë në rajonin e Çernihiv. Informacioni u konfirmua për publikun nga Vitaliy Kyrylov, zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes Territoriale të Veriut. Më shumë detaje më vonë”, thuhet në Twitter.

Sipas raporteve lokale, një kolonë bjelloruse prej 33 njësive kishte hyrë në rajon, që ndodhet në veri të Kievit, me ndërprerje të komunikimit celular.

Përhapja e Bjellorusisë vjen disa ditë pasi udhëheqësi autoritar Alexander Lukashenko mbajti një referendum mbi ndryshimet e propozuara në kushtetutë që do t’i lejonte atij të konsolidonte kontrollin e vendit dhe t’i jepte fund statusit të Bjellorusisë si një zonë pa armë bërthamore, duke hapur rrugën për një vendosje të mundshme të armëve bërthamore ruse në vend.

  • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e pestë e konfliktit, lexo KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button