fbpx

Filluan bisedimet e paqes Rusi-Ukrainë

Bisedimet e paqes midis Ukrainës dhe Rusisë kanë filluar sot, pesë ditë pasi Moska filloi një operacion ushtarak kundër fqinjit të saj perëndimor, raporton Anadolu Agency (AA).

Delegacioni i Ukrainës mbërriti të hënën në mëngjes në rajonin Gomel të Bjellorusisë, i cili kufizohet me të dyja palët në konflikt.

Delegacioni rus ka ardhur në vendin e takimit të dielën.

Sulmi i Rusisë në Ukrainë hyri në ditën e tij të pestë pasi presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi ndërhyrjen ushtarake të enjten e kaluar, disa ditë pasi njohu dy enklavat e kontrolluara nga separatistët në Ukrainën lindore.

Ky hap ushtarak u prit me një protestë nga komuniteti ndërkombëtar, me BE-në, Britaninë dhe SHBA-të që zbatuan një sërë sanksionesh ekonomike kundër Kremlinit.

Rusia më tej është izoluar pasi aviokompanive të saj u është ndaluar të udhëtojnë në hapësirën ajrore evropiane, si dhe në hapësirën ajrore kanadeze, dhe shumë banka të saj janë përjashtuar nga sistemi bankar ndërkombëtar SWIFT.

  • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button