fbpx

Ukraina tha se “janë vrarë mbi 5,000 ushtarë rusë”

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se më shumë se “5,000 ushtarë rusë janë vrarë” në katër ditët e para të luftimeve në Ukrainë.

Në një deklaratë të postuar në Facebook, zyrtarët ukrainas thanë se rreth 5,300 trupa ruse janë vrarë, ndërsa janë shkatërruar 191 tanke, 29 avionë luftarakë, 29 helikopterë dhe 816 transportues të blinduar të personelit.

REL nuk ka mundur t’i verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha të dielën se ushtria e saj ka pësuar humbje, por nuk dha asnjë shifër të saktë.

Vëzhguesit e Organizatës së Kombeve të Bashkuara thanë se kanë konfirmuar vrasjen e së paku 94 civilëve gjatë ditëve të para të luftimeve.

Sipas OKB-së, pushtimi rus i Ukrainës ka shkaktuar “pasoja të rënda humanitare” dhe numri i viktimave mund të jetë dukshëm më i lartë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button