fbpx

Kryetari i Kievit: Raportimet se kryeqyteti është i rrethuar nga forcat ruse janë të rreme

Kryetari i Kievit ka thënë se raportimet se kryeqyteti është i rrethuar nga forcat ruse janë të rreme, transmeton The Guardian.

“Në mbrëmje, botimet ruse në internet përhapën informacione me referencë për mua se Kievi gjoja ishte i rrethuar dhe evakuimi i njerëzve ishte i pamundur”, tha Vitali Klitschko në një deklaratë.

“Dhe është e çuditshme që kanalet e telegramit ukrainas filluan ta përhapin atë… Mos i besoni gënjeshtrave! Besoni informacionin vetëm nga burime zyrtare. Së bashku, ne do të qëndrojmë së bashku. Ukraina do të fitojë!”

Një zëdhënës i kryetarit të Kievit i tha Kyiv Independent se Klitsçko foli gabim më herët sot dhe se informacioni për trupat ruse që rrethojnë qytetin është “një gënjeshtër dhe një manipulim”.

Imazhet satelitore sot treguan një dislokim 3.25 milje të gjatë të forcave ruse që përparonin drejt Kievit.

  • Për konfliktin e ditës së tretë (26.02.2022) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU
  • Për konfliktin e ditës së dytë (25.02.20200) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU
  • Për konfliktin e ditës së parë (24.02.2022) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button