fbpx

FIFA njofton sanksione kundër Rusisë, por jo përjashtim

FIFA, organi qeverisës i futbollit botëror, ka njoftuar një sërë sanksionesh që ndikojnë në pjesëmarrjen ruse në lojërat ndërkombëtare, por nuk vendosi një ndalim të plotë, transmeton BBC.

Ai tha se asnjë garë ndërkombëtare nuk do të luhej në territorin rus, vendi do të konkurronte nën emrin “Unioni i Futbollit të Rusisë (RFU)” dhe se asnjë flamur apo himn rus nuk do të përdorej në ndeshjet e RFU.

Ai tha se çdo ndeshje “në shtëpi” do të luhej në territor neutral, pa shikues dhe se masat do të “zbatohen deri në njoftimin e mëtejshëm”.

Polonia ka reaguar me zemërim, duke thënë se nuk do të luajë kundër Rusisë, “pavarësisht se si quhet skuadra”.

Deklarata e FIFA-s dënoi gjithashtu përdorimin e forcës nga Rusia në Ukrainë dhe tha se do të “vazhdonte dialogun e saj të vazhdueshëm me IOC, UEFA dhe organizata të tjera sportive për të përcaktuar çdo masë ose sanksion shtesë”.

Organizata ishte nën presion për të vepruar në ditët e fundit pasi shoqatat e futbollit në të gjithë Evropën njoftuan se ekipet e tyre do të refuzonin të luanin në asnjë lojë kundër Rusisë.

Në Mbretërinë e Bashkuar, FA njoftoi gjithashtu këtë mbrëmje se skuadra e Anglisë nuk do të luajë asnjë ndeshje kundër Rusisë.

  • Për konfliktin e ditës së tretë (26.02.2022) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU
  • Për konfliktin e ditës së dytë (25.02.20200) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU
  • Për konfliktin e ditës së parë (24.02.2022) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button