fbpx

Suedia dhe Belgjika do të dërgojnë armë në Ukrainë

Suedia ka njoftuar se do të dërgojë pajisje ushtarake dhe ndihma të tjera në Ukrainë, transmeton BBC.

Duke njoftuar masën, kryeministrja Magdalena Andersson tha se do të ishte hera e parë që Suedia do të dërgonte armë në një vend në konflikt që nga pushtimi sovjetik i Finlandës në 1939.

Ajo tha se dërgesat do të përfshinin 5,000 lëshues antitank me përdorim të vetëm, 5,000 pjesë të blinduara të trupit dhe 5,000 helmeta, si dhe 135,000 pako racioni.

“Përfundimi im është tani se siguria jonë shërbehet më së miri nga ne që mbështesim aftësinë e Ukrainës për t’u mbrojtur kundër Rusisë,” tha Andersson.

Ajo vjen pasi Bashkimi Evropian njoftoi se do të blinte armë dhe do t’i dorëzonte ato në Ukrainë, hera e parë në historinë e tij që ndërmerr një hap të tillë.

Belgjika planifikon të dërgojë mijëra mitralozë dhe qindra granatahedhës antitank, tha të dielën presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy, transmeton The Guardian.

“Ishte mirë të dëgjoj se përveç marrëveshjeve të djeshme, Belgjika po na dërgon edhe 3,000 mitralozë të tjerë dhe 200 granatahedhës antitank. Faleminderit Alexander Decroo për udhëheqjen tuaj”, shkroi presidenti ukrainas.

  • Për konfliktin e ditës së tretë (26.02.2022) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU
  • Për konfliktin e ditës së dytë (25.02.20200) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU
  • Për konfliktin e ditës së parë (24.02.2022) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button