fbpx

A mundet diplomacia evropiane të shmangë luftën në Ukrainë?

Ka kaluar një javë e diplomacisë së çmendur për liderët evropianë, një ndryshim dramatik pas dy vitesh në të cilin pandemia ndaloi shumicën e udhëtimeve ndërkombëtare.

Presidenti francez Emmanuel Macron goditi Moskën, Kievin dhe Berlinin. Kryeministri britanik Boris Johnson u takua me kreun e NATO-s në Bruksel, më pas fluturoi për të vizituar trupat britanike të dislokuara në Poloni. Ndërsa kancelari i ri gjerman Olaf Scholz bëri udhëtimin e tij të parë zyrtar në Uashington dhe planifikon të vizitojë Kievin dhe Moskën javën e ardhshme.

Macron, Johnson dhe Scholz po përpiqen të provojnë veten në skenën botërore dhe të dërgojnë sinjale specifike për zgjedhësit e tyre vendas. Por ata ndajnë gjithashtu të njëjtin qëllim kryesor: të ndalojnë një luftë tokësore të afërt që përfshin Rusinë në kontinentin evropian.

Është e paqartë nëse ata do të kenë sukses. Shumë qeveri evropiane kishin bërë një zgjedhje të qëllimshme për të mbajtur stafin e ambasadave të tyre në Ukrainë, ndërsa vendet e tjera po evakuonin disa prej tyre në ditët dhe javët e fundit. Por, derisa zyrtarët amerikanë paralajmëruan të premten se Putini mund të pushtonte Ukrainën brenda javës, njëri pas tjetrit u tha shtetasve të tij që të largoheshin menjëherë.

Kur Rusia pushtoi Ukrainën për herë të fundit, në vitin 2014, ishte kancelarja gjermane Angela Merkel, me rusishten e saj të rrjedhshme dhe më shumë se një dekadë përvojë në marrëdhëniet me Vladimir Putinin, e cila natyrisht mori drejtimin në mbrojtjen e një përgjigjeje evropiane me sanksione. Gjithashtu, ishin Merkel dhe presidenti francez François Hollande ata që ndërmjetësuan përfundimisht një marrëveshje paqeje me marrëveshjen e Minskut. Por tani, derisa Evropa përballet me krizën e parë të sigurisë që nga largimi i Merkelit në dhjetor, mungesa e ndikimit të saj po vërehet qartë.

Olaf Scholz përpiqet të gjejë rrugën e tij

Edhe pse Scholz ka vetëm disa muaj në punë, të qenit kancelar i kombit më të populluar dhe ekonomisë më të madhe të Bashkimit Evropian, automatikisht përçon ndikim. Qasja e tij shpesh ka pasqyruar stilin e kujdesshëm të Merkelit, dhe si ministër i saj i financave dhe zëvendëskancelar, ai ndërtoi një reputacion si një dorë e qëndrueshme gjatë krizave.

Por ndeshja mbi Ukrainën ka qenë një provë e madhe për liderin e ri.

Qeveria e tij e koalicionit ka luftuar për të rënë dakord për një qasje të përbashkët – mbi tonin që duhet të marrë me Moskën, mbi sanksionet e mundshme, nëse tubacioni i gazit natyror Nord Stream 2 midis Rusisë dhe Gjermanisë duhet të përdoret si mjet. Në një kabllogram të zbuluar, ambasadorja gjermane në Uashington, Emily Haber, paralajmëroi Berlinin se gjithnjë e më shumë po perceptohej në Shtetet e Bashkuara si një “partner jo i besueshëm”, raportoi Der Spiegel.

Stuhia e diplomacisë së Scholz-it pa dyshim synon, pjesërisht, të kundërshtojë këtë përshtypje. Në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë të hënën, ai tha se vendi i tij ishte “absolutisht i bashkuar” me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë të NATO-s dhe pohoi se “ne nuk do të ndërmarrim hapa të ndryshëm”. Megjithatë, ai shmangu të bënte ndonjë deklaratë të drejtpërdrejtë për Nord Stream 2. Ishte Biden ai që dha mesazhin e fuqishëm: “Nëse Rusia pushton, kjo do të thotë që tanket ose trupat të kalojnë përsëri kufirin e Ukrainës, nuk do të ketë më Nord Stream 2.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button