fbpx

SHBA: Gazsjellësi Nord Stream 2 nuk do të hapet nëse Rusia pushton Ukrainën

Gazsjellësi Nord Stream 2 midis Rusisë dhe Gjermanisë nuk do të ecë përpara nëse Rusia pushton Ukrainën, ka thënë departamenti i shtetit i SHBA-së, shkruan The Guardian, transmeton Portalb.mk.

Ndërsa tensionet u rritën rreth rritjes ushtarake të Rusisë në kufirin lindor të fqinjit të saj, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha të mërkurën mbrëma se administrata e Biden “po punonte me Gjermaninë” për të siguruar që ajo mund të përballonte humbjen e tubacionit të gazsjellësit.

“Dua të jem shumë i qartë: Nëse Rusia pushton Ukrainën në një mënyrë ose në një tjetër, Nord Stream 2 nuk do të ecë përpara. Nuk do të hyj në specifikat. Ne do të punojmë me Gjermaninë për të siguruar që ajo të mos vazhdojë”, tha Price.

Emily Haber, ambasadorja e Gjermanisë në Uashington, vuri në dukje në Twitter se “SHBA dhe Gjermania deklaruan së bashku verën e kaluar: Nëse Rusia përdor energjinë si armë ose nëse ka një shkelje tjetër të sovranitetit të Ukrainës, Rusia do të duhet të paguajë një çmim të lartë”.

Këtë e kanë bërë të qartë edhe kancelari gjerman, Olaf Scholz dhe ministrja e jashtme Annalena Baerbock. “Asgjë nuk do të jetë jashtë tryezës, duke përfshirë Nord Stream 2,” tha Haber.

Komentet erdhën pas një dite aktiviteti intensiv diplomatik, me SHBA-të që thanë se kishin vendosur një rrugë për të adresuar kërkesat ruse në Evropën Lindore, ndërsa Moska zhvilloi bisedime për sigurinë me vendet perëndimore dhe vazhdoi ngritjen e saj ushtarake.

Në një përgjigje me shkrim të dorëzuar personalisht nga ambasadori i saj në Moskë, SHBA-ja përsëriti angazhimin e saj për të mbështetur politikën e NATO-s “të dyerve të hapura” duke ofruar një “vlerësim parimor dhe pragmatik” të shqetësimeve të Kreminit, tha Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken.

Rusia i ka kërkuar NATO-s të tërheqë trupat dhe armët nga Evropa Lindore dhe të ndalojë fqinjin e saj Ukrainën, një ish-shtet sovjetik, që të mos bashkohet ndonjëherë. Uashingtoni dhe aleatët e tij të NATO-s, si Britania e Madhe dhe Franca, e refuzojnë këtë qëndrim, por thonë se janë të gatshëm të diskutojnë tema të tjera si kontrolli i armëve dhe masat e ndërtimit të besimit.

“Të vendosësh gjërat me shkrim është një mënyrë e mirë për t’u siguruar që jemi sa më të saktë që të jetë e mundur dhe rusët i kuptojnë pozicionet tona, idetë tona sa më qartë që të jetë e mundur. Tani për tani, dokumenti është me ta dhe topi është në fushën e tyre, “tha Blinken.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha: “Ndërsa ne shpresojmë dhe punojmë për një zgjidhje të mirë depërshkallëzimi, ne jemi gjithashtu të përgatitur për më të keqen”.

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi, tha të enjten se të gjitha palët e përfshira në çështjen e Ukrainës duhet të qëndrojnë të qetë dhe të përmbahen nga veprimet që nxisin tensionin dhe nxitin krizën, ndërsa ai zhvilloi bisedime me Blinken.

Projekti energjetik më përçarës i Evropës, Nord Stream 2 është projektuar për të dyfishuar sasinë e gazit që rrjedh nga Rusia drejt Gjermanisë, duke anashkaluar rrugën tradicionale të tranzitit përmes Ukrainës nëpërmjet një tubacioni përgjatë shtratit të Detit Baltik.

Ajo është përballur me rezistencë brenda BE-së, nga SHBA-ja si dhe Ukraina, me arsyetimin se rrit varësinë energjetike të Evropës nga Rusia dhe mohon tarifat e tranzitit të Ukrainës, në një kohë të një përplasjeje më të gjerë të Moskës me perëndimin.

Tubacioni prej 11 miliardë dollarësh u njoftua për herë të parë në vitin 2015. Angela Merkel, e cila u largua nga posti i kancelares gjermane në 2021, ishte një mbështetëse entuziaste pasi premtoi të furnizonte me karburant të lirë 26 milionë shtëpi gjermane.

Por frika e kahershme se kjo mund t’i japë Vladimir Putinit më shumë ndikim mbi Gjermaninë dhe vendet e tjera evropiane janë përforcuar ndjeshëm nga ngecja e Ukrainës.

Ndërtimi i tubacionit përfundoi në shtator, por pronari i tij, kompania ruse e gazit Gazprom, po pret lejen përfundimtare ligjore nga rregullatorët gjermanë për të hapur valvulat dhe për të dërguar gazin drejt perëndimit.

Perspektiva e ndërprerjes së furnizimeve nga Rusia në rast konflikti ka bërë që administrata e Biden të fillojë bisedimet me vendet prodhuese të gazit në të gjithë botën për të siguruar furnizime për Evropën.

Një zyrtar i lartë amerikan tha këtë javë se planet “emergjente” ishin duke u hartuar dhe Shtëpia e Bardhë tha se Joe Biden do të presë emirin e Katarit, Sheikh Tamim bin Hamad al-Thani, të dielën, me axhendën e tyre duke përfshirë sigurimin e stabilitetittë furnizimeve globale me energji”.

Kur u pyet në lidhje me raportet se industria kishte pak ose aspak kapacitet për të siguruar furnizimet e nevojshme, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, tha të mërkurën se SHBA-të përballeshin me sfida logjistike, veçanërisht rreth lëvizjes së gazit natyror.

“Kjo është pjesë e diskutimeve tona me shumë kompani dhe vende. Por sërish këto biseda janë në vazhdim dhe nuk kemi ndërmend të dështojmë”, tha Psaki.

Të enjten, ministri i burimeve të Australisë, Keith Pitt, refuzoi të konfirmojë nëse zyrtarët australianë ishin në diskutime aktive me evropianët për furnizimin me gaz.

Ai tha se Australia kishte qenë një nga furnizuesit më të besueshëm të gazit natyror gjatë gjithë pandemisë. “Natyrisht, ne do të vazhdojmë të përmbushim kontratat tona ekzistuese, por aty ku ka mungesë Australia do të kërkojë gjithmonë të mbështesë miqtë tanë”, tha Pitt.

Nëse ndonjë mangësi do t’u ofronte eksportuesve australianë një mundësi afatgjatë ose thjesht do të bëhej një zgjidhje afatshkurtër, ishte “një çështje që duhet të përcaktojnë eksportuesit”, tha ai.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button