fbpx

Bratislava dhe Praga filluan përgatitjet për fluksin e refugjatëve nga Ukraina

Edhe konflikti më i vogël në Ukrainë do të sjellë dhjetëra mijëra refugjatë në Sllovaki, tha të martën ministri i Mbrojtjes Jaroslav Naď (OĽaNO) pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit. Nëse situata në Ukrainë përkeqësohet dhe skenari më i keq bëhet realitet, Praga ka ofruar dërgimin e oficerëve të policisë në kufirin Sllovak-Ukrainë, raporton Euroactiv, transmeton Portalb.mk.

Ministri i Jashtëm sllovak Ivan Korçok pranoi të hënën (24 janar) se situata është serioze, konflikti është i pashmangshëm dhe BE dhe SHBA nuk do të jenë në gjendje të pranojnë disa kërkesa që vijnë nga Moska.

Qeveria sllovake ka përgatitur tashmë tre dokumente strategjike. Një prej tyre është i ashtuquajturi plan migrimi. Edhe pse aktualisht nuk është publik, Naď tha se të gjithë ukrainasit që mbërrijnë në vend do të marrin statusin e refugjatit.

Se si saktësisht Sllovakia planifikon të sigurojë kufirin me Ukrainën nuk është e qartë. Megjithatë, ndihma mund të vijë nga Praga.

“Mbrojtja e kufirit të jashtëm të zonës Shengen është prioritet i përbashkët për ne. Nëse pala sllovake është e interesuar, Republika Çeke dhe policia çeke janë sigurisht të gatshme”, tha të martën Ministri i Brendshëm çek Vít Rakušan, duke folur së bashku me homologun e tij sllovak Roman Mikulec.

Rakušan shtoi se ai nuk donte të trembte publikun, por nëse konflikti përkeqësohet, ata duhet të trajtojnë situatën së bashku që në momentet e para.

Të mërkurën, qeveria çeke do të miratojë mbështetjen materiale ushtarake për Kievin. Javën e ardhshme, forma specifike e mbështetjes do të diskutohet me komandantin e përgjithshëm të forcave të armatosura të Ukrainës, i cili pritet të vizitojë Pragën.

Ministri i Jashtëm çek Jan Lipavský po shkon në vijën e frontit ukrainas më 7 shkurt me homologët e tij sllovakë dhe austriak. “Ne duam të shprehim mbështetjen tonë të plotë për miqtë tanë ukrainas,” tha Lipavský.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button