fbpx

NATO-ja përforcon kufijtë lindorë deri sa tensionet në Ukrainë rriten

NATO-ja po forcon kufijtë e saj lindorë me forca tokësore, detare dhe ajrore, tha sekretari i përgjithshëm i aleancës ushtarake, pasi një pushtim rus i Ukrainës duket gjithnjë e më i mundshëm, shkruan The Guardian, transmeton Portalb.mk.

Jens Stoltenberg tha se “gjendja e përkeqësuar e sigurisë” i kishte çuar aleatët e NATO-s në gatishmëri fregate, avionë luftarakë dhe trupa për “mbrojtjen e tyre kolektive”.

Administrata amerikane ishte gjithashtu e gatshme të rriste praninë e saj ushtarake në Evropën Lindore, paralajmëroi shefi i NATO-s, një ish-kryeministër i Norvegjisë, në një deklaratë që dukej e krijuar për të rritur më tej aksionet për Kremilin (“Kremlin” do të thotë “fortesë brenda një qyteti” dhe shpesh përdoret gjithashtu në mënyrë metonimike për t’iu referuar qeverisë së Federatës Ruse).

“Unë mirëpres aleatët që kontribuojnë forca shtesë në NATO. NATO do të vazhdojë të marrë të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët, duke përfshirë forcimin e pjesës lindore të aleancës. Ne gjithmonë do t’i përgjigjemi çdo përkeqësimi të mjedisit tonë të sigurisë, duke përfshirë forcimin e mbrojtjes sonë kolektive”, tha Stoltenberg.

Zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë, Alexander Grushko, dënoi vendosjet e NATO-s, duke thënë se aleanca ushtarake po “demonizon Rusinë” me qëllim që “të justifikojë aktivitetin ushtarak në krahun lindor të NATO-s”.

“Gjuha e NATO-s është gjuha e kërcënimeve dhe presionit ushtarak”, tha ai në komentet e publikuara nga mediat ruse. “Kjo nuk është asgjë e re”, tha Grushko.

Zhvillimi erdhi pasi Shtëpia e Bardhë dhe Downing Street thanë se kishin filluar tërheqjen e familjeve të diplomatëve nga Ukraina dhe ministrat e jashtëm të BE-së u mblodhën për të diskutuar krizën në përshkallëzim me sekretarin amerikan të shtetit, Antony Blinken.

Blinken do t’i informojë ministrat me video link mbi bisedimet e tij javën e kaluar me ministrin e jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Më shumë se 100,000 trupa ruse dhe armë të rënda janë mobilizuar në kufirin me Ukrainën.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, tha se blloku do të konsideronte heqjen e stafit të tij pas bisedimeve me Blinken, por se ai nuk ishte ende në dijeni të një nevoje urgjente.

Aftësia e re ushtarake e NATO-s e shpallur për lindjen përfshin vendosjen e Danimarkës të një fregate në Detin Baltik dhe katër avionë luftarakë F-16 në Lituani.

Spanja ka thënë se po dërgon anije për t’u bashkuar me forcat detare të NATO-s dhe po shqyrton dërgimin e avionëve luftarakë në Bullgari. Emmanuel Macron ka shprehur gatishmërinë e qeverisë së tij për të dërguar trupa franceze në Rumani nën komandën e NATO-s.

NATO rriti praninë e saj brenda territorit të vendeve anëtare të saj lindore në përgjigje të aneksimit të Krimesë nga Rusia në 2014. Aktualisht ekzistojnë katër grupe beteje shumëkombëshe në Estoni, Letoni, Lituani dhe Poloni, të udhëhequra nga Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja, Gjermania dhe SHBA.

Në takimin e tyre në Bruksel, ministrat e BE-së pritet të përsërisin paralajmërimin e tyre për një sanksion të rëndë ekonomik që do të paguajë Rusia nëse ajo pushton Ukrainën, pas një luhetjeje në Berlin.

Shefi i marinës gjermane, KayAchim Schonbach, dha dorëheqjen nga posti i tij pasi u zbulua se ai kishte thënë se Vladimir Putin meritonte respekt.

Gabrielius Landsbergis, ministri i jashtëm i Lituanisë, tha se qeveria e re gjermane ishte në një “situatë të vështirë” që kishte filluar “një muaj më parë”.

Por ai paralajmëroi se BE-ja dhe SHBA-ja duhet të shfaqin një front të unifikuar

“Ne jemi të bindur se lufta e vërtetë është një mundësi e mundshme”, tha Landsbergis.

Me të mbërritur në Bruksel, ministri i jashtëm i Irlandës, Simon Coveney, tha se do të informonte homologët e tij se Rusia planifikon të zhvillojë lojëra luftarake 240 km nga brigjet e Irlandës, brenda ujërave ndërkombëtare dhe zonës ekskluzive ekonomike të vendit.

Ai tha: “Ne nuk kemi fuqi për të parandaluar që kjo të ndodhë, por sigurisht ia kam bërë të qartë ambasadorit rus në Irlandë se nuk është e mirëpritur.

“Kjo nuk është koha për të rritur aktivitetin ushtarak dhe tensionin në kontekstin e asaj që po ndodh me dhe në Ukrainë. Fakti që ata po zgjedhin ta bëjnë atë në kufijtë perëndimorë, nëse dëshironi, të BE-së, në brigjet e Irlandës, është diçka që sipas mendimit tonë nuk është thjesht e mirëpritur dhe e padëshiruar për momentin, veçanërisht në javët e ardhshme”, tha .

Rusia vazhdoi përgatitjet për stërvitjet detare gjithëpërfshirëse të hënën, ndërsa Flota Balltike njoftoi se dy korveta ishin nisur për t’u bashkuar në stërvitjet ushtarake.

Kremlini ka dërguar gjithashtu gjashtë anije zbarkimi amfibe në Detin Mesdhe si pjesë e stërvitjeve, të cilat do të përfshijnë 140 anije dhe më shumë se 10,000 trupa ruse.

Rusia do të zhvillojë gjithashtu stërvitje të përbashkëta ushtarake në Bjellorusi në shkurt. Udhëheqësi bjellorus, Alexander Lukashenko, tha të hënën se do të vendoste një “kontigjent të tërë ushtrie” në kufirin me Ukrainën, duke pretenduar se “ukrainasit kanë filluar të mbledhin trupa.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button