fbpx

Mbi 2 mijë raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut për 24 orë

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit të vend u regjistruan 2 071 raste të reja të infektimeve me Covid-19 nga 6 010 testime të kryera. Nga numri i rasteve të reja u regjistruan 275 riinfektime, ndërsa u shëruan 1 450 pacientë, kurse ndërruan jetë 11 pacientë, transmeton Portalb.mk.

Në Shkup ndërruan jetë katër pacientë (66, 70, 85 dhe 91v), dy nga Velesi (54 dhe 89v), një nga Gjevgjelia (59), Struga (86v) dhe Dellçeva (61v). Në bazë të sistemit Termini Im, u regjistruan dy pacientë nga Shkupi që kanë ndërruar jetë më 5 janar.

Rastet aktive:

Shkup 114231, Aktiv 10627
Kumanovë 14168, Aktiv 749
Prilep 12273, Aktiv 930
Tetovë 11920, Aktiv 397
Manastir 11769, Aktiv 1619
Gostivar 8475, Aktiv 292
Kavadar 8217, Aktiv 492
Veles 8024, Aktiv 361
Ohër 7614, Aktiv 607
Shtip 7244, Aktiv 305
Strumicë 6839, Aktiv 419
Kërçovë 4721, Aktiv 299
Koçani 4430, Aktiv 228
Strugë 4211, Aktiv 228
Gjevgjeli 3435, Aktiv 332
Negotinë 2918, Aktiv 202
Sveti Nikole 2310, Aktiv 112
Resnjë 2184, Aktiv 229
Kriva Pallankë 2119, Aktiv 116
Radovish 2093, Aktiv 200
Dellçevë 1651, Aktiv 135
Berovë 1597, Aktiv 98
Dibër 1487, Aktiv 21
Vinicë 1235, Aktiv 37
Valandovë 1251, Aktiv 145
Probishtip 1223, Aktiv 49
Kratovë 852, Aktiv 57
Krushevë 792, Aktiv 144
Bogdanci 791, Aktiv 72
Demir Hisar 735, Aktiv 70
Makedonski Brod 604, Active 40
Makedonska Kamenica 473, Aktiv 40
Demir Kapija 464, Aktiv 23
Pehçevë 398, Aktiv 26
Dojran 199, Aktiv 13

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.733.866 testime për Covid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Covid-19 në vendin tonë që nga fillimi i pandemisë është 252.947, numri i të shëruarve është 225.056, numri i të vdekurve është 8.177 dhe numri i rasteve aktive është 19.714.

Për informata më të detajuara për situatën me virusin korona, klikoni në këtë link: http://gdi.mk/corona/

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button