fbpx

Edward Joseph: E papranueshme toleranca e e BE-së për bllokadën bullgare ndaj RMV-së

Profesori në Universitetin “Johns Hopkins” në Uashington, i cili e njeh mirë situatën në rajon, tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se “Bashkimi Evropian nuk po bën asgjë, ashtu si Gjermania gjatë presidencës së saj, që e lejojnë Bullgarinë, e cila sigurisht nuk është ndër anëtarët më të fuqishëm, për të penguar Shkupin të negociojë zyrtarisht me Brukselin “, transmeton 360 Shkallë.

Profesori Joseph shprehet se BE-ja nuk po bën asgjë dhe kështu i lejon Bullgarisë të pengojë zyrtarisht Shkupin nga negociatat me Brukselin.

I pyetur nëse ka lodhje nga zgjerimi i BE-së, Edward Joseph tha:

“Lodhja nga zgjerimi është një problem i madh sepse është një dhuratë për presidentin serb Aleksandar Vuçiq, i cili mund tu paraqesë votuesve si mendjelehtësi dhe mosinteresim ndaj partnerëve evropianë, duke treguar shembullin e Maqedonisë së Veriut, e cila është e bllokuar nga Bullgaria në rrugën drejt BE-së. Sindikata nuk po bën asgjë, siç bëri Gjermania gjatë presidencës së saj, duke lejuar Bullgarinë, e cila sigurisht nuk është ndër anëtarët më të fuqishëm, të pengojë zyrtarisht Shkupin nga negociatat me Brukselin. Vuçiq mund të thotë se Maqedonia e Veriut madje ka ndryshuar emrin për të zhbllokuar rrugën drejt integrimit euroatlantik dhe Sofja zyrtare tani po e bllokon atë. Vuçiq ka të drejtë edhe kur pohon këtë. Çështja është se si të zgjidhet ky problem.”

Ai vlerësoi se afrimi mes kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq nuk është i “shëndetshëm”.

“Tregu ekonomik rajonal është shumë i rëndësishëm për të gjitha vendet, por nuk mund të arrihet pa vlerat demokratike evropiane. Përkundrazi, mund të jetë e rrezikshme”, tha Edward Joseph.

Sipas Joseph, Vuçiq përfaqëson Serbinë si një partner kryesor perëndimor në rajon, megjithëse nuk është kështu.

“Në fakt është një faktor destabilizues. Nuk mund të jesh partner i perëndimit dhe në të njëjtën kohë të promovosh “botën serbe”, sepse këto dy gjëra nuk përputhen. Nuk mund të jesh partner perëndimor ndërkohë që promovon Xi Jinping dhe Vladimir Putin dhe hyn në një partneritet strategjik me Kinën dhe Rusinë”, tha Edward Joseph.

Kujtojmë se, Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria tensionuan raportet për shkak të kontesteve historike. Sofja zyrtare kërkon që Shkupi t’i pranojë kërkesat bullgare se gjuha maqedonase është normë e asaj bullgare dhe se kombi maqedonas është krijuar nga Tito, transmeton Portalb.mk.

Ky kontest ka bllokuar procesin eurointegrues të vendit, me çka Bullgaria këtë vit i vendosi dy herë veto Maqedonisë së Veriut, njëherë në qershor, kurse më pas, më 14 dhjetor, edhe një herë e bllokoi fillimin e negociatave RMV-BE.

Edhe në vitin 2020, njëjtë vendi fqinj, i vendosi dy here veto Maqedonisë së Veriut, një herë në këshillin e ministave të Jashtëm të BE-së si dhe në Këshillin për Punë të Përgjithshme të BE-së, duke penguar në këtë mënyrë miratimin e kornizës negociuese për fillimin e negociatave të vendit me BE-në. Për zgjidhjen e kontesteve të historisë, komisioni maqedono – bullgar ka mbajtur takime, po nuk kanë arritur të gjejnë zgjidhje. Palët kanë mosmarrëveshje më së shumti rreth identitetit të figurave historike të Mbretit Samoil dhe Goce Delçevit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button