fbpx

Shkalla e infeksionit me Kovid-19 në Austri është trefishuar për shkak të variantit Omicron

Austria po përjeton një rritje prej 77% të rasteve të infeksioneve nga Kovid-19 për shkak të përhapjes së variantit Omicron midis të martës dhe të mërkurës. Numri i infeksioneve – i cili arriti në pothuajse 10.000 vetëm të mërkurën – është trefishuar në krahasim me të hënën, transmeton Portalb.mk.

Qeveria të enjten do të takohet me organin e saj kryesor këshillues për pandeminë, Shtabin për koordinimin e krizave. Së bashku, ata do të diskutojnë zbatimin e masave të reja për të siguruar që pandemia të mos dalë jashtë kontrollit.

Omicron të hënën u bë varianti dominues, gjë që çoi në rritje të mprehtë të shkallës së infeksionit.

Në dhjetor, Shtabin për koordinimin e krizave GECKO parashikoi që varianti i ri do t’i çonte në normat ditore të infeksionit deri në rreth 15.000 nga mesi i janarit.

Sidoqoftë, është ende “e vështirë të vlerësohet se çfarë po na pret”, tha epidemiologia dhe anëtarja e GECKO-së Eva Schernhammer për gazetën e përditshme Kurier. Masat aktuale të COVID-19 duhet të rivlerësohen për të parë nëse ato janë “të mjaftueshme”, theksoi ajo.

“Për sa kohë që pasiguria për efektet potencialisht dramatike të zhvillimeve nuk është e parashikueshme, nevojitet kujdes”, shtoi ajo.

Edhe karantinimi është në fushën e mundësive potenciale. Ndërsa konsiderohet ende si “zgjidhja e fundit” dhe duhet të shmanget nëse është e mundur, është e paqartë nëse situata do të bëjë të nevojshëm një tjetër karantinim, tha Schernhammer.

Sipas Qendrës Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) 70.2% e popullsisë austriake janë aktualisht plotësisht të vaksinuara, krahasuar me një mesatare prej 68.5% në të gjithë BE-në.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button