fbpx

PlayStation VR2 e çon lojën VR në një nivel krejtësisht të ri (VIDEO)

PlayStation VR2 e çon lojën VR (Virtual Reality) në një nivel krejtësisht të ri, duke mundësuar një ndjenjë më të madhe prezence dhe duke i lejuar lojtarët të arratisen në botën e lojës si kurrë më parë. Me kufjet e ndezura dhe kontrollorët në dorë, lojtarët do të ndiejnë një lojë me ndjesi të shtuara, ndryshe nga të tjerat. E gjitha kjo falë krijimtarisë së botëve të lojrave që po ndërtohen nga zhvilluesit e klasit botëror dhe teknologjisë më të fundit të inkorporuar në pajisje, shkruan Play Station Blog, transmeton Portalb.mk.

Për një përvojë vizuale shumë të mirë, PS VR2 ofron 4K HDR, fushë shikimi 110 gradë dhe interpretim të shkëlqyeshëm. Me një ekran OLED, lojtarët mund të presin një rezolucion të ekranit prej 2000×2040 dhe shpejtësi stabile të kuadrove prej 90/120 Hz.

Me gjurmimin brenda-jashtë, PS VR2 e gjurmon lojtarin dhe kontrolluesin e tij përmes kamerave të integruara të ngulitura në kufjet VR. Lëvizjet dhe drejtimi që shikoni pasqyrohen në lojë pa pasur nevojë për një aparat fotografik të jashtëm.

Teknologjia PS VR2 Sense kombinon gjurmimin e syve, reagimin e kufjeve, audion 3D dhe kontrolluesin inovativ PS VR2 Sense për të krijuar një ndjenjë jashtëzakonisht të thellë zhytjeje. Reagimi i kufjeve është një veçori e re që përforcon ndjesitë e veprimeve në lojë nga lojtari. Është krijuar nga një motor i vetëm i integruar me dridhje që i sjell lojtarët më afër përvojës së lojës.

Për shembull, lojtarët mund të ndiejnë pulsin e ngritur të një personazhi gjatë momenteve të tensionuara, nxitimin e objekteve që kalojnë afër kokës së personazhit ose goditjen e një automjeti ndërsa personazhi shpejton përpara. Për më tepër, Tempest 3D AudioTech i PS5 bën që tingujt në mjedisin e lojtarit të gjallërohen.

Me gjurmimin e syve, PS VR2 zbulon lëvizjen e syve tuaj, kështu që një vështrim i thjeshtë në një drejtim specifik mund të krijojë një hyrje shtesë për karakterin e lojës. Kjo i lejon lojtarët të ndërveprojnë në mënyrë më intuitive në mënyra të reja dhe të gjalla, duke lejuar një reagim të rritur emocional dhe shprehje të zgjeruar që ofrojnë një nivel të ri realizmi në lojëra.

Të gjitha këto përparime të PlayStation VR2, të kombinuara me reagimet haptike dhe aktivizuesit përshtatës nga kontrollorët PS VR2 Sense, u mundësojnë lojtarëve të ndjehen dhe të ndërveprojnë me lojërat në një mënyrë shumë më intime. PS VR2 do të ketë gjithashtu një proces të thjeshtë konfigurimi – me një kabllo të vetme të lidhur direkt me PS5, mund të hidheni menjëherë në përvojën VR.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button