fbpx

Irani dështoi të lëshojë në hapësirë tre satelitë

Nisja hapësinore e Iranit të enjten dështoi të lëshonte tre satelitët e saj në orbitë pasi raketa nuk arriti shpejtësinë e kërkuar, tha një zëdhënës i ministrisë së mbrojtjes në komentet e transmetuara për televizionin shtetëror të premten, transmeton VoA.

Përpjekja për nisjen, e cila erdhi ndërsa bisedimet indirekte SHBA-Iran po zhvillohen në Austri për të shpëtuar një marrëveshje bërthamore të vitit 2015, solli kritika nga Shtetet e Bashkuara, Gjermania dhe Franca.

“Që një ngarkesë të hyjë në orbitë, duhet të arrijë shpejtësinë mbi 7,600 metra në sekondë. Ne arritëm 7,350 m/s,” tha zëdhënësi, Ahmad Hosseini.

Të enjten, zëdhënësi Hosseini nuk sqaroi nëse pajisjet kishin arritur në orbitë, por sugjeroi që nisja ishte një provë përpara përpjekjeve të ardhshme për të vendosur satelitët në orbitë.

Irani, i cili ka një nga programet më të mëdha të raketave në Lindjen e Mesme, ka pësuar disa lëshime të dështuara satelitore në vitet e fundit për shkak të problemeve teknike.

Uashingtoni ka thënë se është i shqetësuar nga zhvillimet e mjeteve të lëshimit në hapësirë nga Irani dhe një diplomat gjerman tha se Berlini i kishte bërë thirrje Iranit të ndalonte dërgimin e raketave satelitore në hapësirë, duke shtuar se ato shkelën një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Franca tha të premten se lëshimi i raketës që synonte dërgimin e tre pajisjeve kërkimore në hapësirë ishte në kundërshtim me rregullat e OKB-së dhe ishte “për të ardhur keq” pasi bisedimet bërthamore me fuqitë botërore po përparonin.

Teherani mohon se aktiviteti i tij hapësinor është një mbulesë për zhvillimin e raketave balistike ose se ka shkelur një rezolutë të OKB-së.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button