fbpx

Dea Pajaziti: Për ta ushtruar profesionin e aktores duhet të kesh shumë vullnet dhe dashuri (VIDEO)

Dea Pajaziti është aktore  e punësuar në Teatrin Shqiptar për Fëmijë dhe të Rinj në Shkup. Fillimet e saj në këtë sferë i kujton me shumë nostalgji. Gjithçka filloi në shkollë të mesme dhe dashurinë ndaj këtij profesioni e kuptoi shumë rastësisht. Për Portalb, Dea rrëfeu rrëfimin e saj drejt profesionit të aktrimit.

“Në shkollë të mesme nisa me disa projekte të disa organizatave joqeveritare, ku ne përgatitnim shfaqje amatore. Kanë qenë shumë kohëra të bukura, ne me orë të tëra rrinim dhe ushtronim shfaqjen. Që prej atij momenti unë u dashurova me aktirimin dhe e dija që ky do të jetë profesioni i cili do ta ushtroj gjatë gjithë jetës.” tha Dea.

Dea ndihet me fat që menjëherë pas përfundimit të shkollës së mesme kishte konkurs të hapur për aktrim. Periudha e studimeve ka qenë shumë e bukur. Çdo semestër ata kanë qenë të detyruar që të kenë një shfaqje ku edhe merrnin notat përfundimtare. Por, Dea ndihet me fat që të gjithë studentët e tjerë kanë qenë të përkushtuar ndaj këtij profesioni dhe kjo e ka bërë më të lehtë punën.

Shfaqja që e veçon nga të tjerat është Lojëra në Oborrin e Pasmë, në regji të Agon Miftarit. Personazhi që Dea luajti në këtë shfaqje ishte shumë i vështirë, por, ajo arriti ta bëjë më së miri.

Dea së fundmi ishte pjesë e një seriali të quajtur Besa, i cili ishte produksion i Kosovës. Sipas saj, në Maqedoni nuk ka mundësi të mjaftueshme për një aktor. Por, fatmirësisht ka shanse më të mëdha për të punuar në Kosovë dhe Shqipëri.

“Serialin Besa e kam ndjekur që në sezonin e parë dhe gjithmonë më ka pëlqyer shumë. Pas një kohe, profesori im Refet Abazi më njoftoi që ka audicione për të qenë pjesë e serialit. U gëzova shumë kur kuptova që isha pranuar, edhe më shumë u gëzova për personazhin të cilin do e luaja. Ishte një eksperiencë fenomenale, të punosh me një staf aq profesional ishte magjike.” u shpreh Dea.

Mesazhi që Dea Pajaziti përcolli për të gjithë artistët e rinj është që për ta ushtruar profesionin e aktores duhet të kesh shumë vullnet dhe dashuri. Sipas Deas, në këtë profesion duhet të sakrifikosh gjithçka, pasi që duhet t’i përkushtosh shumë kohë dhe energji.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button