fbpx

Këto janë simptomat kryesore të omikronit, një simptomë është e ndryshme nga ato të mëparshmet

Me ardhjen e variantit të ri të koronavirusit, omicron, pyetja kryesore është se sa më infektiv është nga variantet e tjera. Deri më tani, omicron është zbuluar në 63 vende të botës, ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se do të tejkalojë variantin delta sa i përket infektivitetit. Ekspertët duket se janë më pak të shqetësuar për ashpërsinë dhe simptomat e omicron, shkruan Panacea.

Nga OBSH thonë se omicron është një variant më i butë se varianti delta.

“Të dhënat që kemi për omicron janë ende të kufizuara. Megjithëse hulumtimet paraprake nga Afrika e Jugut thonë se është më pak i rrezikshëm se delta, ndërsa të gjitha rastet e raportuara në Evropë janë ose të lehta ose asimptomatike, është ende e paqartë se sa omicron mund të jetë më pak infektues. Duhen më shumë të dhëna për të kuptuar se sa serioz është ky variant”, thonë nga OBSH.

Përderisa varianti i ri, plot mutacione, është mjaft infektiv, simptomat për momentin janë të lehta. Një nga shenjat kryesore të infeksionit me omikron është dhimbja në trup. Sipas mjekut afrikano-jugor Dr. Unben Pilaj, djersitjet gjatë natës të ndjekura nga dhimbje të forta trupi mund të tregojnë për infeksionin me omikron.

Dhimbja në trup është shenjë e infeksionit. Është një shenjë e inflamacionit që aktivizon sistemin tuaj imunitar ndërsa lufton një patogjen të huaj. Megjithëse infeksioni me variantet e mëparshme mund të ketë shkaktuar dhimbje në trup, është ende më pak i zakonshëm, për shembull, temperatura e lartë dhe kollitja.

Një nga simptomat më të njohura të COVID-19 është humbja e ndjenjës së nuhatjes dhe shijes, por siç thotë Dr. Angelika Koci, mjekja që zbuloi e para variantin omicron, humbja e nuhatjes dhe shijes te varianti i ri nuk është aq e zakonshme.

Temperatura e lehtë, dhimbje të forta trupi, lodhje, kruarje të fytit në vend të dhimbjes së fytit dhe djersitje gjatë natës janë disa nga simptomat e zakonshme të variantit omicron.

Përveç kësaj, COVID-19 në përgjithësi sulmon sistemin e frymëmarrjes dhe këto infeksione të rënda mund të shkaktojnë kollë të thatë të vazhdueshme, vështirësi në frymëmarrje, dhimbje gjoksi dhe nivele të ulëta të oksigjenit në gjak, të cilat nuk duhet t’i injoroni.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button