Holstein: Nuk është rastësi që takimi i parë i ministrit të ri gjerman për Evropën do të jetë me Nikolla Dimitrovin

Qeveria e re gjermane ka deklaruar qartë në marrëveshjen e koalicionit se mbështet procesin e anëtarësimit në BE të të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe konsideron se në periudhën e ardhshme duhet të hapen kapitujt e parë me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, tha ambasadorja gjermane në Maqedoni Anke Holstein, në intervistë për Dojçe Vele, transmeton Portalb.mk.

Anna Lirman pason Michael Rothin si ministër i shtetit për Evropën dhe takimi i parë do të jetë me zëvendëskryeministrin për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov.

“Jam plotësisht e bindur se është më se simbolike që ministrja e re e shtetit për Evropën në Ministrinë e Jashtme gjermane, Anna Lirmann, si mysafirin e parë të huaj do të presë zëvendëskryeministrin për Çështje Evropiane të Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov. Ka deklarata të qarta në marrëveshjen e koalicionit për politikën tonë ndaj Ballkanit Perëndimor dhe kjo qartësi përbën risi”, tha Holshtajn.

Sipas saj, rajoni nuk ka alternativë për anëtarësimin në BE.

“Siç është konfirmuar në marrëveshjen e koalicionit, ne e shohim të ardhmen e të gjithë Ballkanit Perëndimor në BE. Politika jonë e jashtme ndaj Ballkanit Perëndimor po zhvillohet vazhdimisht. Me Procesin e Berlinit, i cili filloi në vitin 2014, kemi një instrument që ka sjellë bashkëpunimin dhe rrjetëzimin rajonal në një nivel të ri, shumë më të lartë. Këtu e kam fjalën për heqjen e roamingut, si dhe hapësirën e përbashkët ekonomike të Ballkanit Perëndimor, e cila ende nuk është bërë realitet”, tha Holstein.

Ajo thotë se Maqedonia i ka të gjitha parakushtet për të filluar negociatat për anëtarësim

“Gjermania dhe Komisioni Evropian, si dhe pothuajse të gjitha vendet anëtare, po punojnë pa u lodhur për një fillim të shpejtë të negociatave të anëtarësimit dhe ne të gjithë e dimë se cilat janë rreziqet.”

Kujtojmë se, Bullgaria është kundër pranimit të Maqedonisë së Veriut për shkak të mosmarrëveshjeve historike dhe gjuhësore. Por edhe nëse ka ndonjë marrëveshje, gjendja e keqe pasqyron paralizën e planit të BE -së që të ndërtojë “unazë miqsh” nga Ukraina në Tunizi, duke ofruar lidhje më të ngushta, por edhe tregti dhe ndihmë.
Bullgaria nga fundi i vitit 2020, bllokoi fillimin e negociatave midis Maqedonisë së Veriut dhe BE -së dhe mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare. Të dy vendet nënshkruan Marrëveshje për Fqinjësi të Mirë në vitin 2017, por përfaqësuesit e të dy vendeve kanë fajësuar njëri -tjetrin për shkeljen e marrëveshjes.

Megjithatë Bashkëkryetari i koalicionit “Ndryshimi vazhdon”, Kiril Petkov, i cili fitoi në zgjedhjet parlamentare në Bullgari dhe është kandidati më serioz për kryeministër të ardhshëm, po jep shpresë në lidhje me marrëdhëniet bullgaro-maqedonase, duke thënë se nuk duhet të rrënohet i gjithë procesi i fqinjësisë së mirë me Maqedoninë e Veriut dhe ata të pranohen në BE vetëm në bazë të një kriteri – historisë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button