fbpx

Shefi i NATO-s: Do të ketë pasoja nëse Rusia sulmon sërish Ukrainën

Ka arsye për t’u shqetësuar për grumbullimin e trupave nga Rusia në afërsi të Ukrainës, por nuk duhet të ketë asnjë dyshim për vendosmërinë e NATO-s për të “mbrojtur të gjithë aleatët në rajon”, tha Sekretari i Përgjithshëm i aleancës Jens Stoltenberg në një intervistë ekskluzive për EURACTIV, transmeton Portalb.mk.

“Ne i dërgojmë mesazh të qartë Rusisë se do të ketë pasoja nëse përdorin përsëri forcën ushtarake kundër Ukrainës”, tha Stoltenberg në intervistën përpara vizitës së tij në Letoni dhe Lituani më 27-28 nëntor dhe përpara ministrave të jashtëm të NATO-s në Riga, me gjasë që të fokusohet dukshëm në Rusi.

Megjithatë, i pyetur se çfarë do të bënte NATO-ja nëse Rusia pushton Ukrainën, Stoltenberg, i cili udhëtoi në Baltik së bashku me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, tha se “detyra e parë është të parandalohet që një e tillë të ndodhë”.

I pyetur se çfarë pasojash mund të përballet Rusia nëse do të nisë ndonjë sulm ndaj Ukrainës, shefi i NATO-s vuri në dukje mjetet ekonomike, financiare dhe diplomatike, pa dhënë më shumë detaje.

Së fundmi, kancelarja gjermane Angela Merkel tha se agresioni rus kundër Ukrainës duhet të çojë në sanksione të BE-së.

Stoltenberg konfirmoi se Rusia ka grumbulluar pajisje të rënda ushtarake, tanke dhe trupa të gatshme luftarake pranë Ukrainës.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button