fbpx

Bisedë Zaev-Donfrid: Fillimi i negociatave për hyrjen e Maqedonisë së Veriut në BE është interes gjeostrategjik i SHBA-ve

Kryeministri Zoran Zaev mbrëmë vonë ka zhvilluar një bisedë telefonike me ndihmës sekretaren e shtetit të SHBA-së, Karen Donfried, e cila në emër të qeverisë amerikane dhe qytetarëve amerikanë iu ka shprehur ngushëllime të thella qytetarëve të Maqedonisë për viktimat në aksidentin e autobusit në Bullgari, transmeton Portalb.mk.

Siç njoftoi shërbimi për media i Qeverisë Kryeministri Zaev dhe ndihmës Sekretarja shtetëror Donfrid biseduan edhe për procesin euro-integrues të Maqedonisë së Veriut, me çka u shpreh mbështetja e tërësishme nga ana e SHBA-ve për hapjen e negociatave me BE-në në dhjetorë të këtij viti.

Bashkëbiseduesit u pajtuan se hapja e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë është interes i politikës së jashtme dhe gjeostrategjike të Shteteve të Bashkuara.

Gjatë bisedës telefonike u konfirmua partneriteti strategjik mes Maqedonisë së Veriut dhe SHBA-ve të cilat tani janë edhe partnerë të NATO-s.

Ndërkohë, sot media bullgare BNR, raportoi se nuk ka ndryshim në qëndrimin e Bullgarisë për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut për anëtarësim në BE, në mbledhjen e djeshme të Këshillit për çështje të përgjithshme.

Vetoja bullgare mbetet, megjithëse qëndrimi i prerë i Bullgarisë i planifikuar për dje, i cili duhej të paraqitej në Këshill, nuk u shpreh për shkak të tragjedisë në autostradën Struma, mësojnë mediat nga një burim diplomatik.

Kujtojmë se presidenti bullgar, Rumen Radev në Samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor më 6 tetor në Slloveni deklaroi se, përderisa bullgarët në Maqedoni i nënshtrohet asimilimit suptil dhe u shtypen të drejtat themelore në raport me etnitë tjera, Bullgaria nuk do të thotë “po” për fillimin e negociatave me BE-në.

Përndryshe, Bullgaria është kundër pranimit të Maqedonisë së Veriut për shkak të mosmarrëveshjeve historike dhe gjuhësore. Por edhe nëse ka ndonjë marrëveshje, gjendja e keqe pasqyron paralizën e planit të BE -së që të ndërtojë “unazë miqsh” nga Ukraina në Tunizi, duke ofruar lidhje më të ngushta, por edhe tregti dhe ndihmë.
Bullgaria nga fundi i vitit 2020, bllokoi fillimin e negociatave midis Maqedonisë së Veriut dhe BE -së dhe mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare. Të dy vendet nënshkruan Marrëveshje për Fqinjësi të Mirë në vitin 2017, por përfaqësuesit e të dy vendeve kanë fajësuar njëri -tjetrin për shkeljen e marrëveshjes.

Megjithatë Bashkëkryetari i koalicionit “Ndryshimi vazhdon”, Kiril Petkov, i cili fitoi në zgjedhjet parlamentare të së dielës në Bullgari dhe është kandidati më serioz për kryeministër të ardhshëm, po jep shpresë në lidhje me marrëdhëniet bullgaro-maqedonase, duke thënë se nuk duhet të rrënohet i gjithë procesi i fqinjësisë së mirë me Maqedoninë e Veriut dhe ata të pranohen në BE vetëm në bazë të një kriteri – historisë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button