fbpx

RMV, 18 të vdekur dhe 389 raste të reja me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë regjistruar 18 persona të vdekur dhe 389 raste të reja me Covid-19, nga 2.633 testime të kryera, transmeton Portalb.mk.

Gjatë 24 orëve të fundit u regjistruan 18 persona të vdekur: 7 persona nga Shkupi (92, 90, 88, 76, 72, 70 dhe 35v.), dy nga Vallandova  (70 dhe 64), Kavadari (74 dhe 71), Kriva Pallanka (88 dhe 78), dhe nga një person nga Kumanova (62), Strumica (78), Sveti Nikole (86), Velesi (66) dhe Tetova (49). Zë gjithë personat e raportuar kanë ndërruar jetë në kushte spitalore.

Lidhur me personin e vdekur 35-vjeçar nga Shkupi, i njëjti është me diagnozë Sy anxyosum, Obesitas, HTA dhe çrregullim skizotip, 49-vjeçari i vdekur nga Tetova është me diagnozë HTA dhe St post Tromboflebitis, pacientja ka qenë në terapi antikoagulante.

Sipas Regjistrit të personave të vdekur me diagnozë Covid-19 nga “Moj Termin” nuk janë paraqitur persona shtesë të të vdekurve.

Rastet e reja me Covid-19 në 24 orët e fundit:

 • Shkup – 179,
 • Manastir – 33,
 • Shtip – 25,
 • Kumanovë – 20,
 • Prilep – 17,
 • Ohër – 15,
 • Kavadar – 14,
 • Strumicë – 14,
 • Koçan – 11,
 • Gjevgjeli – 11,
 • Strugë – 7,
 • Tetovë -6,
 • Veles – 6,
 • Negotinë – 4,
 • Demir Hisar – 4,
 • Kërçovë – 3,
 • Sveti Nikole – 3,
 • Resnjë – 3,
 • Dellçevë – 3,
 • Kriva Pallankë – 2,
 • Radovish – 2,
 • Vinicë – 2,
 • Probishtip – 2,
 • Kratovë – 2,
 • Demir Kapi – 1.

Rastet e pacientëve të shëruar:

 • Shkup – 126,
 • Prilep – 42,
 • Strumicë – 26,
 • Manastir – 23,
 • Kumanovë – 21,
 • Koçan – 21,
 • Negotinë – 8,
 • Probishtip – 7,
 • Kavadar – 6,
 • Dibër – 6,
 • Ohër – 3,
 • Demir Hisar – 3,
 • Dellçevë – 3,
 • Vinicë – 3,
 • Pehçevë – 3,
 • Valandovë – 2,
 • Bogdanc – 2,
 • Tetovë – 1,
 • Kërçovë – 1,
 • Kriva Pallankë – 1.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.449.036 testime për Covid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Covid-19 në vendin tonë që nga fillimi i pandemisë është 2212.220, numri i të shëruarve 196.249, numri i të vdekurve është 7.436 dhe numri i rasteve aktive është 8.535.

Për informata më të detajuara për situatën me virusin korona, klikoni në këtë link: http://gdi.mk/corona/

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button