fbpx

Zaev u takua me Varhejl, folën për Samitin në Slloveni dhe ekonominë

Sot në Shkup, kryeministri Zoran Zaev u takua me komisionerin e Zgjerimit të BE -së, Oliver Varhejl, për këtë Zaev njoftoi në Twitter, transmeton Portalb.mk.

“Ne folëm hapur për disa tema të tilla si plani i investimeve ekonomike, i cili është një impuls vërtet i fortë pozitiv për ne, për projekte specifike që do të shpallen deri në fund të vitit. Një nga temat e bisedës ishin përgatitjet që na paraprijnë për Samitin e ardhshëm të Ballkanit Perëndimor në Slloveni javën e ardhshme, ku do të kemi një hapësirë ​​të madhe për diskutim të përbashkët. Rruga evropiane është e rëndësishme për të dyja palët, për Maqedoninë dhe BE -në, dhe ne jemi të përkushtuar ndaj atij procesi.” tha Zaev.

Vizita e Varhejl vjen pas vizitës së djeshme nga Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen. KE thekson se Komisioneri i BE Varheji është në komunikim me të gjitha palët përkatëse në lidhje me diskutimin për fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë sa më shpejt të jetë e mundur.

Varhejl ishte në Bullgari javën e kaluar për të diskutuar kapërcimin e bllokadës bullgare për fillimin e negociatave të BE -së me Maqedoninë e Veriut.

Edhe pse qëndrimi i të dy politikanëve të kreut të BE-së në vend mund të duket si përparim në eurointegrime, ajo nuk është ashtu. Për hir të së vërtetës, Fon der Layen dje tha se, qëllimi është që deri në fund të vitit të mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, që është fillimi zyrtar i negociatave, por çështja është a është e mundur ajo.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button