fbpx

Sugjerimet tona: Video lojërat më të mira dhe më të luajtura

Ne do të hedhim një vështrim disa video-lojërave që mund të tërheqin vëmendjen tuaj. Ato dallohen si më të mirat në zhanër, dhe shumica janë lojëra relativisht të fundit. Por kjo nuk është loja më e rëndësishme e video-platformës sepse edhe lojërat më të vjetra të platformës ende luhen sot, siç janë lojërat Super Mario të cilat janë jashtë konkurrencës. Ne do të përqendrohemi në titujt më të mirë dhe më të gjallë me shpresën se ata do t’ju interesojnë, shkruan Meta.mk.

  1. Ori dhe pylli i verbër (Ori and the Blind Forest)

Kjo lojë është bërë estetikisht më së miri me një stil të veçantë arti që të kujton shumë karikaturat anime të Studio Ghibli, më të famshmet prej të cilave janë Princesha Mononoke dhe Spirited Away. Muzika e këndshme në lojë dhe atmosfera së bashku do t’ju japin një ndjenjë emocionale me personazhet. Aventura në lojë merr një nga temat kryesore që nënvizohet në nëntekst, dhe kjo është ekologjia. Nuk është rastësi që aksioni i fantazisë është në një pyll,me shpirtra pyjorë dhe krijesa me qëllim të mirë nga mitet. Loja është e mirë për zhvillimin e ndërgjegjësimit mjedisor.

Sigurisht, të luash lojën në vetvete është argëtuese dhe emocionuese. Eksploroni të gjitha llojet e peizazheve dhe zgjidhni enigmat duke kërcyer dhe luftuar me valët e energjisë.

Vazhdimi i kësaj loje të quajtur Ori and the Will of the Wisps ka art edhe më epik, por veprim shumë më të mbushur se pjesa e parë e lojës. Kjo përvojë është e paparë në lojërat e platformës dhe ofron shumë argëtim në përgjithësi.

  1. Shenja e Ninja Remastered (Mark of the Ninja Remastered)

Ne vazhdojmë në stilin japonez, por këtë herë në një lojë për një audiencë më të vjetër për shkak të dhunës. Mark of the Ninja Remastered është një nga lojërat më të mira të platformës ninja të të gjitha kohërave. Vlen të përmendet këtu se lojërat Shinobi si një postulat për lojërat ninja, edhe pse ato janë nga një “epokë” e lojërave të platformës. Këtë herë është një nga lojërat më të mira, ku me aftësi të mjaftueshme mund të fshiheni në vende të ndryshme dhe të “çaktivizoni” armiqtë në një mënyrë jashtëzakonisht brutale me ose pa përdorimin e shpatës tuaj.

Pavarësisht nëse fshiheni në korridore ose kuti të mëdha, zgjedhja është e juaja. Ju gjithashtu mund të hidhni objekte që do të shpërqendrojnë rojet ose do të përcjellin qentë që kanë kapur erën tuaj.

Ka shumë mënyra novatore për të hequr qafe kundërshtarët dhe vetë animacionet janë të shkëlqyera, dhe në versionin Remaster ato duken edhe më mirë. Loja është kryesisht e errët, por konturet janë mjaft të ndryshme që gjithçka të jetë e dukshme.

Sa i përket historisë, ninja në histori ka tatuazhe të veçanta që i japin fuqi, por gjithashtu mund ta çmendin. Ai u ndihmua nga një vajzë e cila është gjithashtu një ninja dhe animacionet me një histori të kujtojnë shumë filmat e animuar me Batman (Batman The Animated Series) në stilin se si janë bërë. Loja nuk është e thjeshtë dhe ju duhet të mësoni mekanikën dhe t’i kushtoni vëmendje të veçantë mësimeve sepse kërkon durim, kohë dhe reflekse. Nëse jeni duke kërkuar për një lojë që do t’ju sfidonte, kjo lojë është zgjedhja e duhur.

  1. Triniteti (Trine) 

Në lojën Trine ju luani 3 karaktere menjëherë që i ndryshoni në butonat 1,2,3. Personazhet janë një vajzë – Hajdut, Kalorës dhe Magjistar. Në fillim të lojës, të tre prekin një objekt që është një burim fuqie dhe mbërthehen pasi e prekin atë. Sipas tregimit, është një objekt fuqie që bashkon shpirtrat që ishte përdorur më parë nga një hero i madh, por këtë herë bashkon shpirtrat e tre personazheve.

Ju mund të kontrolloni një karakter në të njëjtën kohë, dhe të tre janë në dispozicion për ju. Ju ndryshoni personazhe për situata të ndryshme dhe zgjidhni enigma, të cilat shpesh shpërblehen me pije me përvojë. Për shembull, vajza hajdut ka një hark dhe shigjetë dhe mund të luftojë nga një distancë ose me një shigjetë me një litar për t’u varur në objekte të varura ose skajet e larta. Kalorësi përdoret kryesisht për betejë dhe mund të bllokojë shigjetat dhe goditjet me mburojën e tij. Magjistari mund të lëvizë objekte me mendjen dhe përmes telekinesis mund të shtyjë dhe lëvizë objekte.

Ekziston një narrator në lojë që tregon historinë, është interesante që ai thotë për Magjistarin se nuk kupton shumë magji, ai nuk mund të zotërojë sekretin e magjisë më të thjeshtë për të hedhur një top zjarri, por ai ishte një tifoze femër Me Kjo është një referencë për Magjistarin Rinswind nga seria e romaneve Discusvet të Terry Pratchett, sepse personazhi i Rinswind është gjithashtu një magjistar që nuk di të bëjë magji. Magjistari gjithashtu vendos kuti, rampa dhe është më i miri për zgjidhjen e enigmave me fizikë interesante, por të tre personazhet janë ende të përdorur. Loja gjithashtu ka një bashkëpunim multiplayer ku tre persona mund të luajnë në të njëjtën kohë dhe të kujton shumë lojën e vjetër të platformës nga Blizzard e quajtur “Vikingët e Humbur” (The Lost Vikings). Grafika e lojës Trine janë të shkëlqyera dhe enigmat dhe sfondi janë të shkëlqyera dhe vetë loja ka disa vazhdime.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button