fbpx

Pjesëmarrësve në protestën në Tetovë u është vazhduar paraburgimi

Gjatë ditës së sotme Prokuroria Themelore e Tetovës ka ngritur edhe aktakuzën për pesë nga të arrestuarit në protestën e 17 shtatorit. Me këtë, pesë protestuesve që u arrestuan ditën e protestës, u vazhdohet paraburgimi deri në caktimin e seancës nga ana e gjykatësit. Katër të akuzuar ngarkohen për veprën penale “sulm ndaj personit zyrtar” si dhe “pjesëmarrje në turmë”, kurse organizatori i protestës ngarkohet për “mosrespektim të Rregullores gjatë organizimit të tubimeve publike” dhe “sulm ndaj personit zyrtar”, njofton TV 21.

Kujtojmë se, më 17 shtator në Tetovë u protestua për të kërkuar përgjegjësi dhe drejtësi në lidhje me zjarrin në Spitalin Modular të Tetovës, në të cilin humbën jetën 14 persona. Protestuesit e filluan marshimin prej sheshit “Iliria”, vazhduan në Komunën e Tetovës, ku mbajtën fjalim dhe më pas disa prej qytetarëve hodhën drejt objektit me vezë, ndërkaq më pas marshuan drejtë selisë së BDI-së. Katër policë u plagosën lehtë në këto protesta. Përplasjet me policinë shpërthyen pasi disa protestues u përpoqën të arrijnë në selinë e BDI -së, dhe më parë hodhën vezë në ndërtesën e komunës.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button