fbpx

Sheqerinska u takua me Sekretarin Amerikan të Mbrojtjes – takimi i parë i nivelit të lartë me administratën e re amerikane

Gjatë vizitës së saj në Shtetet e Bashkuara, Ministrja e Mbrojtjes Radmila Sheqerinska u takua me Sekretarin e Mbrojtjes Lloyd Austin. Ky është takimi i parë i nivelit të lartë me administratën e re amerikane, shkroi Sheqerinska në profilin e saj në Facebook.

“Faleminderit që e bëtë takimin të mundur, pavarësisht kufizimeve të rrepta të në Pentagon, duke konfirmuar kështu në mënyrën më të drejtpërdrejtë miqësinë dhe aleancën midis Maqedonisë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara” ka shkruar Sheqerinska, transmeton 360 shkalle.

Ministria e Mbrojtjes njofton se Sheqerinska informoi Sekretarin Amerikan të Mbrojtjes për proceset aktuale në sferën e mbrojtjes dhe theksoi pozicionin e vendit në proceset gjeopolitike në rajon.

Duke theksuar suksesin e arritur me anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, ajo vuri në dukje se kjo është për shkak të politikës së vendosur, vendimeve të guximshme, por edhe angazhimit dhe punës së madhe në mbrojtje të cilat, në 30 vitet e fundit, bartin shenjen e forte amerikane, thuhet në deklaratë të Ministrisë së Mbrojtjes.

Shtetet e Bashkuara kanë qenë dhe mbeten mbështetësit dhe partneri ynë më i fortë strategjik gjatë gjithë pavarësisë sonë”, tha ministrja.

Duke shprehur kënaqësinë për takimin,  Sekretari i Mbrojtjes Austin theksoi se aleanca me Maqedoninë e Veriut vlerësohet shumë dhe është jashtëzakonisht e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara. Ai falënderoi për partneritetin dhe bashkëpunimin afatgjatë në mbrojtje dhe theksoi se do të vazhdojë të zhvillohet me intensitet edhe më të fortë.

Sheqerinska iu referua gjithashtu procesit të integrimit evropian, duke theksuar se ngërçi nuk është në favor të përpjekjeve për një Ballkan Perëndimor të qëndrueshëm.

“Ngërçi në integrimin evropian të Maqedonisë Veriore minon besimin në vlerat evropiane dhe në vendimet e guximshme që kemi marrë si vend për të hequr pengesat në atë rrugë. Unë besoj se një angazhim i fortë dhe i koordinuar evropian dhe amerikan do të çonte në një lëvizje pozitive dhe kapërcim të status quo -s në proces, i cili do të rikthejë besimin tek ai dhe do të parandalojë ndikimin e palëve të treta”,  tha Sheqerinska.

Sheqerinska gjithashtu u takua në Pentagon me Colin Cal, Nënsekretar i Shtetit për Çështjet Politike. Takimi u përqëndrua në situatën në Afganistan, sfidat e reja në sigurinë kibernetike, bllokimin e procesit të negociatave me BE dhe zhvillimin e përbashkët të Krivolak si një terren trajnimi ushtarak i NATO -s, sipas Ministrisë së Mbrojtjes.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button