fbpx

Merkel viziton Beogradin dhe Tiranën për vizitë lamtumire

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të mbërrijë në Beograd këtë pasdite, ku do të takohet me presidentin serb Aleksandar Vuçiç. Pas vizitës në Serbi, Merkel do të udhëtojë për në Tiranë, ku nesër, përveç kryeministrit shqiptar, do të takohet me kryeministrat e Maqedonisë së Veriut, Bosnjës dhe Hercegovinës dhe Kosovës, shkruan 360 gradë, transmeton Portalb.mk.

Procesi i Berlinit është një nismë politiko-diplomatike e nisur në gusht 2014 nga kancelarja gjermane Angela Merkel. Komponenti më i rëndësishëm i Procesit të Berlinit është e ashtuquajtura “Axhenda e Lidhjes”, e cila fillimisht synon të lidhë gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor në fushën e transportit dhe energjisë.

Në Beograd, Merkel pritet të ketë disa takime për të diskutuar marrëdhëniet dypalëshe dhe Procesin e Berlinit, veçanërisht nismën për Ballkanin e Hapur. Dialogu Beograd-Prishtinë dhe situata në Bosnje dhe Hercegovinë pritet gjithashtu të diskutohet, veçanërisht pas emërimit të Christian Schmidt si përfaqësuesi i ri i lartë i bashkësisë ndërkombëtare.

Takimi me kryeministrat nga rajoni në Tiranë do t’i kushtohet Procesit të Berlinit, nismës politiko-diplomatike e nisur nga Merkel në gusht 2014.

Pjesëmarrës në proces janë vendet e Ballkanit Perëndimor: Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Serbia dhe Mali i Zi, ndërsa mbështetësit e saj janë disa shtete anëtare të BE -së, të tilla si Gjermania, Franca, Austria, Italia, Britania, Polonia, Greqia, Kroacia, Sllovenia dhe Bullgaria.

Komponenti më i rëndësishëm i Procesit të Berlinit është e ashtuquajtura “Axhenda e Lidhjes”, e cila fillimisht synon të lidhë gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor në fushën e transportit dhe energjisë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shiko edhe
Close
Back to top button