fbpx

EMA vlerëson të dhënat për dozën e tretë të vaksinës Pfizer – vendimi pritet për disa javë

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) thotë se po vlerëson të dhënat mbi dozën e tretë ose përforcuese të vaksinës Pfizer/Biontec kundër kovid-19, e cila jepet gjashtë muaj pas dozës së dytë te personat mbi 16 vjeç, transmeton Portalb.mk.

Lidhur me kërkesën e Biontek, EMA njoftoi se do të bëjë vlerësim të shpejtë të të dhënave dhe rezultati pritet “në javët e ardhshme”.

Kompania amerikane “Moderna” të premten njoftoi se ka kërkuar miratim me kusht nga EMA për dhënien e vaksinës kundër koronavirusit në një dozë prej 50 mikrogramë.

Në njoftimin e “Modernës” thuet se përgjigja e EMA-s pritet brenda një kohe të arsyeshme.

Vaksinat “Moderne” dhe “Pfizer” me dy doza bazohen në teknologjinë e re mRNA.

EMA gjithashtu tha se po vlerësonte të dhënat mbi përdorimin e dozave shtesë të vaksinave të mRNA tek personat me sistem të dobësuar imunitar.

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) javën e kaluar njoftoi se nuk ka nevojë urgjente për vaksina përforcuese kundër kovid-19 tek personat që janë të vaksinuar plotësisht.

ShBA-të po përgatiten të fusin doza përforcuese, pasi eksperti amerikan i sëmundjeve infektive Anthony Fauci të dielën tha se zyrtarët ka të ngjarë të marrin që së shpejti tl marrin leje rregullatore për dozë përforcuese të vaksinës Pfizer.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button