fbpx

Greqi, është shfaqur varianti “Mu” i COVID-19

Në Greqi është shfaqur varianti “Mu” i koronavirusit të ri (COVID-19) i cili është shfaqur për herë të parë në Kolumbi, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas të dhënave nga Agjencia Kombëtare Greke e Shëndetit Publik (EODY) në Greqi janë regjistruar 6 raste me variantin “Mu” për të cilin Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka informuar se ka pësuar mutacione më rezistente ndaj vaksinave por që ka nevojë për më shumë hulumtime mbi këtë çështje.

Dy nga rastet janë konfirmuar në testet e kryera në hyrje të aeroportit “Eleftheros Venizelos” në kryeqytetin grek Athinë ndërsa 4 rastet e tjera në Argolida, Attiki dhe Ahaia.

Ndërkohë Delta vazhdon të jetë varianti dominues i COVID-19 në Greqi.

Mbi 90 për qind e të pacientëve të intubuar janë të pavaksinuar

Në vendin ku vazhdojnë debatet për vaksinat dhe vaksinimin e detyrueshëm, sipas të dhënave të EODY 91.7 për qind e 332 pacientëve të intubuar që vazhdojnë trajtimin nëpër spitale, përbëhet nga persona që nuk janë vaksinuar ose që nuk kanë përfunduar vaksinimin.

Që nga fillimi i pandemisë e deri më tani në Greqi për shkak të COVID-19 kanë humbur jetën 13.777 persona ndërsa numri i rasteve ditore vazhdon të jetë rreth 3 mijë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button