fbpx

Rei Pelushi: Asnjëherë nuk është vonë të merresh me sport (VIDEO)

Pasioni më i madh i Rei Pelushit është tenisi. Ai ushtron këtë sport që në moshën gjashtëveçare. Prej shumë vitesh Rei ka arritur të ketë trofe të njëpasnjëshme. Kështu, duke qenë kampion i Shqipërisë për shumë vite me radhë. Në vitin 2014 Rei u kualifikua në një turne evropian dhe u be shqiptari i parë që arriti gjysëmfinalen në atë garë. Gjithashtu, ai përfaqësoi Shqipërinë në evenimentin më të madh botëror, në Davis Cup, transmeton Portalb.mk.

Tani e disa vite Rei u shpërngul në SHBA, për t’i vijuar studimet për Biznes Menaxhment. Në Florida ai fitoi 20 bursa. Me këtë rast, zgjodhi bursën më të mirë dhe tani është lojtar tenisi dhe student në kolexhin Missouri Valley. Por, kjo nuk do të thotë që Rei u ndal së ushtruari tenis. Ai edhe atje vazhdon të jetë një prej lojtarëve më të mirë të tenisit.

Kur u pyet Rei se ku mendon të vazhdojë të jetojë, ai tha:

“Unë vazhdoj ta dua vendin tim më shumë se çdo vend tjetër në botë. Synimi im që në ditën e parë ka qenë që të formohem sa më shumë si individ. Do mundohem që të gjitha përfitimet që kam marrë nga ky shtet t’i transferoj te vendi im dhe njerëzit e mi. Planifikoj që pas disa viteve të krijoj një akademi timen për tenis në Shqipëri.”

Rei bën një baraspeshë të mirë mes sportit dhe studimeve. Ai përfundoi studimet deridiplomike me nota ekselente. Ndërsa tani ka vendosur të vazhdojë edhe masterin në po të njejtin unversitet.

Mesazhi që Rei përcolli për të gjithë sportistët e rinj është “asnjëherë nuk është vonë që të merresh me sport. Idealja do kishte qenë të ekspozohesh në sport që në moshë të vogël. Të gjithë duhet të merren me diçka që i bën të ndjehen mirë.”

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shiko edhe
Close
Back to top button