Indonezi, regjistrohet aktivitet në vullkanin Merapi

Në vullkanin Merapi në ishullin Java të Indonezisë është shënuar aktivitet vullkanik, transmeton Anadolu Agency (AA).

Shpërthimi në vullkanin aktiv Merapi shkaktoi re tymi dhe hi që u hodhën në ajër dhe lavë që rrodhi poshtë shpateve.

Siç njoftohet, zhurma e shkaktuar nga aktiviteti vullkanik është dëgjuar disa kilometra larg.

Në vitin 2010, 347 njerëz vdiqën si rezultat i shpërthimit të lavës së vullkanit Merapi 2.968 metra të lartë në ishullin Java.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button