fbpx

Vala e katërt e virusit korona po merr hov në RMV, 4 të vdekur, mbi 200 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut informoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 219 raste të reja me Covid – 19 nga 4.713 testime të realizuara, 30 pacientë janë shëruar ndërsa 4 kanë ndërruar jetë, transmeton Portalb.mk. Momentalisht ka 955 raste aktive.

Janë raportuar katër persona të vdekur: dy persona nga Shkupi (61 dhe 66) dhe një person nga Tetova (76) dhe Kërçova (76) të cilët vdiqën në spital.

Rastet e reja:

 • Shkupi dhe Tetova – 65 secila,
 • Kumanova – 20,
 • Gostivari – 19,
 • Strumica – 7,
 • Kërçova – 6,
 • Manastiri, Struga, Berova dhe Vinica – 4 secila,
 • Prilep dhe Koçani – 3 secila,
 • Veles, Kavadar, Shtip, Radovish dhe Dibër – 2 secila,
 • Ohri, Resnja, Makedonska Kamenica, Makedonski Brod dhe Pehçeva – 1 secila.

Pacientët e shëruar:

 • Shkup – 9,
 • Tetovë – 8,
 • Gostivar – 3,
 • Kumanovë – 2,
 • Prilep, Strumicë, Koçan, Kërçovë, Gjevgjeli, Radovish, Dellçevë dhe Valandovë – 1 secila.
Rastet aktive:
 • Tetovë 7629, raste aktive 285
 • Shkup 69044, raste aktive 275
 • Kumanova 8991, raste aktive 90
 • Gostivar 5280, raste aktive 84
 • Manastir 6348, raste aktive 38
 • Dibër 973, raste aktive 29
 • Strumica 4157, raste aktive 27
 • Kërçovë 2631, raste aktive 23
 • Prilep 8346, raste aktive 16
 • Struga 2995, raste aktive 12
 • Ohër 5032, raste aktive 11
 • Koçani 2807, raste aktive 11
 • Berovë 1041, raste aktive 9
 • Shtip 4972, raste aktive 8
 • Valandovë 674, raste aktive 6
 • Kavadar 5162, raste aktive 6
 • Veles 5481, raste aktive 5
 • Radovish 1167, raste aktive 5
 • Vinicë 890, raste aktive 4
 • Pehçevë 273, raste aktive 4
 • Sveti Nikollë 1528, raste aktive 3
 • Makedonski Brod 360, raste aktive 1
 • Makedonska Kamenica 250, raste aktive 1
 • Gjevgjeli 2197, raste aktive 1
 • Resnjë 1235, raste aktive 1
 • Kriva Pallankë 1227, raste aktive 0
 • Negotinë 2184, raste aktive 0
 • Delçevë 974, raste aktive 0
 • Probishtip 789, raste aktive 0
 • Bogdanci 494, raste aktive 0
 • Krushevë 490, raste aktivee 0
 • Demir Hisar 400, raste aktive 0
 • Demir Kapi 396, raste aktive 0
 • Kratovë 377, raste aktive 0
 • Dojran 132, raste aktive 0

Që nga shpërthimi i pandemisë, autoritetet shëndetësore të vendit kanë kryer 999.203 testime për COVID-19.

Numri i personave të diagnostifikuar me Covid – 19 që nga fillimi i pandemisë ka shkuar në 156.926, numri i pacientëve të shëruar në 150.470, i të vdekurve 5.501.

Për informata më të detajuara për situatën me virusin korona, klikoni në këtë link: http://gdi.mk/corona/

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button