fbpx

RMV, mbi 160 raste të reja me virusin korona për 24 orë, tre të vdekur, situata po rëndohet

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut informoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 164 raste të reja me Covid – 19 nga 5.276 testime të realizuara, 18 pacientë janë shëruar ndërsa 3 kanë ndërruar jetë, transmeton Portalb.mk. Momentalisht ka 770 raste aktive.

Janë raportuar tre persona të vdekur: dy persona nga Gostivari (68 dhe 86) dhe një person nga Shkupi (82), i cili vdiq në spital.

Rastet e reja:

 • Tetovë – 60,
 • Shkup – 34,
 • Gostivar – 21,
 • Kumanovë dhe Manastir – nga 8,
 • Strumica, Kërçovë dhe Dibër – nga 5,
 • Shtipi dhe Koçani – nga 4,
 • Prilep dhe Struga – nga 3,
 • Berovë – 2,
 • Ohër dhe Pehçevë – nga 1.

Pacientët e shëruar:

 • Shkup – 7,
 • Tetovë – 6,
 • Kumanovë – 4,
 • Kërçovë – 1.
Rastet aktive:
 • Tetovë 7564, raste aktive 229
 • Shkup 68979, raste aktive 221
 • Kumanovë 8971, raste aktive 72
 • Gostivar 5261, raste aktive 68
 • Manastir 6344, raste aktive 34
 • Dibër 971, raste aktive 27
 • Strumicë 4150, raste aktive 21
 • Kërçovë 2625, raste aktive 19
 • Prilep 8343, raste aktive 14
 • Ohër 5031, raste aktive 10
 • Koçani 2804, raste aktive 9
 • Strugë 2991, raste aktive 8
 • Valandovë 674, raste aktive 7
 • Shtip 4970, raste aktive 6
 • Berovë 1037, raste aktive 5
 • Kavadar 5160, raste aktive 4
 • Radovish 1165, raste aktive 4
 • Veles 5479, raste aktive 3
 • Sveti Nikollë 1528, raste aktive 3
 • Gjevgjeli 2197, raste aktive 2
 • Delçevë 974, raste aktive 1
 • Negotinë 2184, raste aktive 0
 • Resnjë 1234, raste aktive 0
 • Kriva Pallankë 1227, raste aktive 0
 • Vinicë 886, raste aktive 0
 • Probishtip 789, raste aktive 0
 • Bogdanci 494, raste aktive 0
 • Krushevë 490, raste aktive 0
 • Demir Hisar 400, raste aktive 0
 • Demir Kapija 396, raste aktive 0
 • Kratovë 377, raste aktivee 0
 • Makedonski Brod 359, raste aktive 0
 • Pehçevë 272, raste aktive 3
 • Makedonska Kamenica 249, raste aktive 0
 • Dojran 132, raste aktive 0

Që nga shpërthimi i pandemisë, autoritetet shëndetësore të vendit kanë kryer 994.490 testime për COVID-19.

Numri i personave të diagnostifikuar me Covid – 19 që nga fillimi i pandemisë ka shkuar në 156.707, numri i pacientëve të shëruar në 150.440, i të vdekurve 5.497.

Për informata më të detajuara për situatën me virusin korona, klikoni në këtë link: http://gdi.mk/corona/

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button