LSDM-ja dhe Besa u dakorduan për vijimin e bashkëpunimit edhe në këto zgjedhje

Krerët e partive LSDM dhe Besa janë dakorduar që të vazhdojnë bashkëpunimin e tyre edhe për zgjedhjet e ardhëshme lokale që pritet të mbahen në vjeshtë. Këtë e njoftoi kryeministri Zoran Zaev përmes profilit të tij në Facebook, transmeton Portalb.mk.

“Koalicioni LSDM-BESA vitin e kaluar vendosi standarde të reja në veprimin politik bashkëkohor në Maqedoninë e Veriut. Sot ky bashkëpunim është në një nivel edhe më të lartë dhe jep rezultate të shkëlqyera përmes punës së Qeverisë”, shkroi Zaev.

Kreu i LSDM-së tha se me kryetarin e BESËS Bilall Kasami janë dakorduar që partneriteti në koalicionin midis dy partive të vazhdojë të zhvillohet në zgjedhjet e ardhshme lokale, për të cilat sipas specifikave të komunave të ndryshme, siç shkruan, kërkojmë dhe përcaktojmë kandidatët më të mirë të cilët do të japin rezultatin më të mirë për popullin tonë.

LSDM-ja është dakorduar për bashkëpunim në këto zgjedhje edhe me BDI-në dhe PDSh-në.

Përndryshe, lufta më e ashpër sa i përket komunave me shumicë shqiptare, do të jetë për Komunën e Tetovës dhe Çairit, ku aktualisht qeverisë BDI. Me Komunën e Tetovës në dy mandatet e fundit ka qeverisur Teuta Arifi, e cila përballet me kritika të ashpra nga aktivistët dhe qytetarët, për shkak se nuk ka arritur që të përmbush premtimet e bëra dhe nuk ka arritur të nxjerrë nga kaosi këtë komunë. Por, edhe përkundër kësaj, BDI synon që sërish ta fitojë këtë komunë. Një situatë e ngjashme është edhe me Komunën e Çairit, ku kryetar është Visar Ganiu. Edhe në këtë komunë nuk është punuar në përputhje me premtimet e bëra. Banorët e kësaj komune vazhdojnë të përballen me probleme të parkingut, kaos në trafik, mungesë të kanalizimit atmosferik dhe ngjashëm. Ganiu në platformën e tij parazgjedhore, premtoi se do të merret me zgjidhjen e këtyre problemve, megjithatë ato kanë mbetur të pazgjidhura.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button