fbpx

Kosovë, 25 raste të reja me COVID-19

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit asnjë person i infektuar me koronavirusin e ri (COVID-19) nuk ka vdekur, duke bërë që numri i përgjithshëm i viktimave nga ky virus të mbetet në 2.265, transmeton Anadolu Agency (AA).

Bazuar në të dhënat e fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), vendi ka regjistruar 25 raste të reja me koronavirus, me çka numri i tyre ka shkuar në gjithsej 108.017.

Në 24 orët e fundit në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK dhe laboratoret private janë testuar gjithsej 2.102 mostra të dyshuara për COVID-19 ndërsa nga fillimi deri më tani janë testuar 715.200 mostra.

Sa i përket numrit të të shëruarve, të dhënat kanë njoftuar për 1 pacient të ri. Numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më tani ka arritur në 105.591 ndërkohë numri i rasteve aktive me COVID-19 është 161.

Sa i përket procesit të vaksinimit, në 24 orët e fundit janë dhënë 1.149 doza të vaksinës kundër COVID-19 ndërsa prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 357.920 doza të vaksinës.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button